Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”

Üç MotoGP olmak üzere toplam beş Dünya Şampiyonluğu bulunan başarılı pilot Jorge Lorenzo, açtığı müzesi ile hem MotoGP hem de F1 kahramanlarını saygıyla anıyor.

Fransa ve İspanya arasında yer alan bağımsız bir prenslik olan Andorra, en çok kayak ve vergisiz alışveriş cenneti olarak bilinir. Şimdilerde ise Andorra, motor sporları sevenler için ise başka bir anlam kazanmış durumda. Kış mevsimindeki molayı fırsat bilen MotoGP pilotu Lorenzo, dört seneden fazla bir süredir etkileyici bir koleksiyon haline getirdiği parçalar ile kendi numarasının da isminde yer aldığı “World Champions by 99” müzesini açmaktan geri kalmamış.


Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”  1. İçerik Fotoğrafı

"World Champions 99" Müzesini geleneksel kurdele ile açarken Jorge Lorenzo'nun yaşadığı heyecan ve gurur gözlerinden okunuyor.

 

Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”  2. İçerik Fotoğrafı

1994 senesinde San Marino Grand Prix'inde hayatını kaybeden Brezilyalı Formula 1'in efsanevi pilotu Ayrton Senna’nın taktığı bir kask, müzede sergileniyor.


Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”  3. İçerik Fotoğrafı

Göz alıcı sanat eseri denilebilecek motor sporlarına ait parçalar, hem iki teker hem de dört teker ruhuna eşlik ediyor.


400 metrekareden fazla bir alanda sergilenen parçaların içerisinde Barry Sheene, Wayne Rainey, Kevin Schwantz, Valentino Rossi ve Marc Marquez gibi motor sporları prömiyer sınıfının büyük şampiyonlarının kullandığı ve giydiği malzemeler de bulunuyor. Ayrıca Lorenzo’nun “World Champions by 99” ismini verdiği müzesinde, Ayrton Senna ve Michael Schumacher gibi Formula 1’in efsane isimlerinden de geniş bir koleksiyon yer alıyor.


Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”  4. İçerik Fotoğrafı

Lorenzo, Andorradaki müze için hatırlanmaya fazlasıyla değecek parçalar biriktirmiş.


Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”  5. İçerik Fotoğrafı

Prömiyer üst sınıf Grand Prix unvanları, tek bir yerde sıklıkla sergilenmiyor. 


Jorge Lorenzo’dan Dünya Şampiyonları Müzesi “World Champions by 99”  6. İçerik Fotoğrafı

Lorenzo“World Champions by 99” müzesinde interaktif bir video oyunu denerken

 

Ziyaretçiler koleksiyonun yanı sıra, müzede yer alan MotoGP ve F1 simülatörleri ile bir yarışçı olmanın heyecanını yaşama şansına sahip olabiliyorlar. Özellikle Lorenzo’nun takipçileri, yıldız pilotun parlak başarılarını kutlayan bir bölümde, Movistar Yamaha Takımı ile 2015 MotoGP Dünya Şampiyonası’nı kazandığı Yamaha YZR-M1 motorunu da görme şansına sahipler. Spor temalı bir barın da bulunduğu efsane başarılara imza atmış pilotların varlığını hissettiren “World Champions by 99” müzesine giriş fiyatı ise 10 EUR.

YORUMLAR