Jorge Lorenzo’nun Yeni Grenaj Deneyimi

MotoGP Yazar: Ahmet Tezcan

Jorge Lorenzo’nun Yeni Grenaj Deneyimi

İki kez MotoGP dünya şampiyonu olan Jorge Lorenzo, Phillip Adası’nda Bridgestone lastik testinin ikinci gününde yeni bir grenaj denedi.

Markasız siyah karbondan üretilmiş YZR-M1 grenajı, kıyı Avustralya’nın rüzgârlı hava şartlarıyla baş edebilmek için İspanyol tarafından kısa bir denemeden geçti. Güçlü rüzgârlar Avustralya’nın Grand Prix’inin bilinen özelliklerinden biri.

Jorge Lorenzo geçen Ekim ayındaki Avustralya Grand Prix sürüşünde bu rüzgârlardan şikâyetçiydi.

 

Jorge Lorenzo’nun Yeni Grenaj Deneyimi 1. İçerik Fotoğrafı

 

Bilinen en kolay ve hızlı çözüm grenaja delikli bir yapı kazandırmaktı, fakat geçen yıl yapılan yarıştan sonra Lorenzo, Phillip Adası’nda kullandığı YZR-M1’in, güçlü rüzgârlardan kaynaklanan sarsıntısını engellemek için yeni bir grenaj talep etti.

Yeni grenaj, Lorenzo’nun kullandığı diğer grenajdan daha küçük ve rüzgârın oluşturacağı sarsıntıyı engelleyecek büyük girişlere sahip. Yamaha, Philipp adası için tasarlanan bu grenajı ilerleyen zamanlarda eğer gerekirse diğer motorlarda da kullanabileceklerini belirtti.

 

Jorge Lorenzo’nun Yeni Grenaj Deneyimi 2. İçerik Fotoğrafı

 

Takım lideri Wilco Zeelenberg:”Rüzgâr bu araçta problem olabilir, denize çok yakınız ve bu araç çok keskin köşelere sahip. Aracın yeni grenajla birlikte nasıl bir tutum sergileyeceğini görmek istedik. Bugün çok rüzgârlı değildi bu yüzden kayda değer bir fark göremedik. Daha rüzgârlı bir günde tekrar test edeceğiz. Ama biliyoruz ki her ikisini de büyük problemler yaşamadan kullanabiliriz, bu iyi.” dedi.

YORUMLAR