Kalbi Ducati, Vücudu Volkswagen: VW XL Sport Concept

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Kalbi Ducati, Vücudu Volkswagen: VW XL Sport Concept

Alman otomobil üreticisi Volskwagen, XL Sport Consept adını verdiği aracın motorunu Ducati’nin 1199 Superlegerra’sından alıyor.

1937 yılında “Halkın Arabası” adı altında doğan firmanın bu eseri açıkcası pek de halka hitap eden türden değil ama yine de bu tür istisnalara her zaman açığız, öyle değil mi..  Otomobil üreticileri son yıllarını daha az yakıtla daha çok performans sunan araçlar üretmeye adamış durumdalar. Şüphesiz bu konuda en çok yol kateden markalardan birisi de VW. Bundan üç yıl önce XL1 adındaki konsept otomobilini tanıtan VW’nin amacı 1l/100km gidebilen süper ekonomik bir araç yaratmaktı. Diesel-hibrid motora sahip XL1 ile bunu başarmıştı da.Kalbi Ducati, Vücudu Volkswagen: VW XL Sport Concept	 1. İçerik Fotoğrafı


Yine de bu süper ekonomik modelini biraz daha heyecan veren bir hale sokmak için Alman firma XL Sport adındaki yeni konsept aracını yarattı. XL Sport Consept, XL1’den daha uzun ve daha geniş. Süspansiyonları da daha sportif hale getirelen bu iki kişilik oldukça minimalist aracın kalbinde ise Ducati 1199 Superlegerra’nın V-Twin motoru bulunuyor. Şimdiye kadar üretilen en güçlü V-Twin olan bu motor ile XL Sport 0-100 hızlanması 5,7 saniyede tamamlıyabiliyor ve 270 km/h maksimum hıza sahip.


Kalbi Ducati, Vücudu Volkswagen: VW XL Sport Concept	 2. İçerik Fotoğrafı


Volkswagen’in motor konusunda seçimini Superlegerra’dan yana kullanması aslında pek de şaşırtıcı değil çünkü hem XL Sport hem de Superlegerra performansa giden yol konusunda benzer taktikleri kullanıyor. Tıpkı Ducati gibi VW de aracı mümkün olduğunca hafif  ve aerodinamik açıdan neredeyse kusursuz kılmaya çalışmış. Karbonfiber ve magnezyumun bolca kullanıldığı XL Sport, hiper ekonomik –ve elbette daha uysal XL1’e göre 100 kg daha ağır olmasına rağmen sadece 890kg ağırlığında.

Yakıt tüketimi konusunda herhangi bir bilgi bulunmamasına rağmen Ducati motoruna sahip XL Sport’un XL1 kadar cimri olmayacağı da ortada. Alman firma 500 adet üretilecek olan aracın fiyatıyla ilgili de henüz bir açıklama yapmış olmasa da kendisini 19 Ekim’de ziyaretçilerine kapılarını açacak olan Paris Otomobil Fuarı’nda görebileceğiz.

 

Kalbi Ducati, Vücudu Volkswagen: VW XL Sport Concept	 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR