Kaldırıma Park Edebilir Misiniz?

Çeşitli Yazar: Motoron

Kaldırıma Park Edebilir Misiniz?

MOTOSİKLETE DAİR BİLMENİZ GEREKEN ANCAK SORMAYA ÇEKİNDİĞİNİZ HER ŞEY

KALDIRIMA PARK EDEBİLİR MİSİNİZ?

 

Halka açık bir yolu tıkamak yasa dışıdır. Ve bu durumda araç sahibi ceza yeme riskiyle karşı karşıya kalmış oluyor. Kamunun doğrudan erişimini engelleyen bir bariyer veya çit olan alana park etmek sizi en azından doğrudan müdahaleden korumuş olur. Ancak herhangi bir cezai müeyyideden korunmanın en garantili yolu kaldırımlardan uzak durmak olacaktır. Ayrıca motorlu taşıtları kaldırımlarda sürmek de ayrı bir yasak olduğundan, illa ki kaldırıma çıkacaksanız inip motorunuzu kaldırımın üzerine itmeniz gerekir.

 

PEKİ, İSTANBUL’DA MOTORUNUZU NEREYE PARK EDEBİLİRSİNİZ?

 

Bu hangi semtte bulunduğunuza göre değişir. Kadıköy’de oturanlar Bağdat Caddesi veya sahil yolu gibi geniş caddelerin kaldırımlarına park ediyorlar. Ancak arada belediyenin trafik müfettişlerinden park cezası yiyorlar. Diğer pek çok semtte motosiklet bir araç olarak pek de adam yerine konmadığından, genelde kaldırıma park edilmesi de kimsenin dikkatini çekmiyor. Ancak güvenli bir park alanı isteyenler kapalı ve ücretli otoparkları veya İSPARK’ın yeni açtığı otoparkları deneyebilirler. Tabii bu park yerlerinin hiçbiri aracın güvenliği için garanti vermiyor.

 

NASIL PARK ETMELİYİM?

 

Eğer kaldırıma park etmeye mecbursanız, motorun yan ayağının yanında durduğunuz evin veya binanın tarafına doğru olmasını ve motorunuzun o cepheye paralel durmasını sağlayın. Böylece hem daha az yer kaplamış hem de yandan geçen yayların yanlışlıkla motorun ayaklığına, gidonuna veya aynasına takılma ihtimalini azaltmış olursunuz.

  

Yeni nesil otomobillerde, sert fren yapıldığında neden dörtlüler yanıyor?

 

Bu, otomobillerdeki yol güvenliği teknolojilerinde ortaya çıkan en son yeniliklerden biri. Acil veya sert frenlemelerde artık dörtlü ikaz ışıkları yanıp sönmeye başlayacak. Bu sistemi ilk defa, bundan 18 ay kadar önce Mercedes S sınıfı kullanmaya başladı. Amaç; ani fren esnasında arkadan gelen aracı yeterince hızlı uyarıp, sürücünün dikkatini çekebilmek.

 

Depo üstü çanta satın almak istiyorum ama beğendiğim modelin paketinde “sadece metal depolara” yazıyor. Bu ne demek?

 

Çoğu depo üstü çanta alt kısımları kuvvetli mıknatıslarla kaplı olarak geliyor. Bunlar motosikletin deposuna konulduğunda manyetik güçleri sayesinde oraya yapışıyorlar. Ancak bazı üreticilerin kimi modellerinde depolar metal yerine daha değişik, dayanıklı, plastik türevlerinden yapıldığından mıknatısların depoya yapışması mümkün olmuyor. Bu tarz deposu olanların bağcıklı sisteme sahip çantalar kullanması gerekir.

 

Süperspor motosikletlerde neden orta sehpa yok?

 

Bunun en büyük sebebi ağırlık. Amacı en kısa sürede hızlanıp en kısa mesafede durabilmek ve çok kıvrak olabilmek olan bu motosikletlerde motorun gücü kadar önemli olan diğer konu da motorun ağırlığı. Bir orta sehpa demirinin bağlantı mekanizmasıyla beraber ağırlığı birkaç kiloyu geçtiğinden yarış motorlarına takılmıyor. Diğer bir sebep ise; yüksek yatış açılarında orta sehpanın yan taraflarının yere sürtme ihtimali (yarış motosikletleri en yüksek yatış açısına sahip motosikletlerdir).

 

Hızlanıp fren yaptığımda artçımın kaskı sık sık benimkine çarpıyor? Bu normal mi?

 

Normal. Artçınız doğru oturuş pozisyonundayken bile – bir el belinize dolanmış bir el arkada tutamak demirine tutunmuş halde – kaskı sizinkine çarpabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu artçıyla sürücünün birbirlerine kenetlenerek oturmaları ve artçının dizleriyle sürücüyü sıkıştırarak üst gövdesini gevşetmesi gerek. Uyum zaman içinde yakalanacaktır.

YORUMLAR