Karşınızda Dünya’nın 3D Yazıcıdan Çıkan İlk Motosikleti!

Yeni Model Yazar: Ali Nail Kozan

Karşınızda Dünya’nın 3D Yazıcıdan Çıkan İlk Motosikleti!

Genel yapısıyla bir bisikleti andıran “Light Rider” hafifliği ve kompleks şasi yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

APWorks firması, tamamını 3D yazıcıdan ürettiği motosikletini satışa çıkardığını duyurdu. Firmanın “Light Rider” adını verdiği motosiklet, sadece 35kg ağırlığıyla (evet yanlış duymadınız sadece 35 kilocuk!) en hafif motosiklet ünvanını da taşıyor. Öyle ki; bu ağırlığıyla Honda’ minik cross motosikleti CRF50’den bile 13kg daha hafif... Bu hafifliğini 0.03 mm kalınlığında özel olarak geliştirilmiş alüminyum katmanlara borçlu olduğu belirtiliyor. Motosikleti tasarlayan mühendisler, Scalmolly adındaki bu özel materyalin titanyum kadar dayanıklı olduğunu özellikle vurguluyorlar.

 

Motosikletin üzerinde ultra verimli Lithium-ion bataryayla güçlendirilmiş 6 kW elektrikli bir motor bulunuyor. Bu güçle 3 saniyede 45 km hıza çıkabiliyor. Motosikletin son hızı ise saatte 80 km olarak belirlenmiş. Tek şarjla 60 km gidebilen APWorks Light Rider, bu değerlere hafifliği kıvraklığı eklenirse şehir içinde oldukça iş göreceğe benziyor.Karşınızda Dünya’nın 3D Yazıcıdan Çıkan İlk Motosikleti! 1. İçerik Fotoğrafı
 

Fakat APWorks CEO'su Joachim ZETTLER'ın söylediğine göre ;bu kompleks ve ağ şeklinde tasarlanan yapı, henüz bugünkü motosikletlerde kullanılan birbirine kaynatılmış tek parça şasi kadar işlevsel değil.Karşınızda Dünya’nın 3D Yazıcıdan Çıkan İlk Motosikleti! 2. İçerik FotoğrafıÜzerinde geliştirme çalışmalarının devam ettirileceğini tahmin ettiğimiz bu motosikletten, APWorks şimdilik 50 adet üretti. 50.000 Euro fiyat biçilen bu ilk prototip modele sahip olabilmek için 2.000 Euro da depozitoyu gözden çıkarmalısınız...
Karşınızda Dünya’nın 3D Yazıcıdan Çıkan İlk Motosikleti! 3. İçerik Fotoğrafı


Scalmolly şasili motosikletin üzerinde genellikle dağ bisikletlerinde görülen süspansiyon ve fren sistemleri kullanılmış.

YORUMLAR