Kawasaki’den iki yeni 250’lik.

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Kawasaki’den iki yeni 250’lik.

Yeşil marka Milan’da iki yeni 250cc’lik modelini tanıttı: Ninja 250SL ve Z250SL

Uzun yıllardır başlangıç sınıfında Ninja 250 ile başarı yakalayan Kawasaki geçtiğimiz yıl küçük yarışçısının motorunu trende uyarak 300cc’e yükseltmişti. Benzer şekilde diğer markaların da aynı yolu izlemeye başlamasına alışmışken Milan’da tanıtılan Ninja 250SL Kawasaki’nin kendisine başarı getiren “250 felsefesinden” vazgeçmediğini gösteriyor. Yeni Ninja 250SL önceki modelden daha dar ve hafif oluşuyla ayrılıyor. Bu kez tıpkı CBR 250R’de olduğu gibi sıvı-soğutmalı bir tek silindirli motor kullanmayı tercih eden Kawasaki bu sayede daha hafif ve kompakt bir motosiklet yaratmayı başarmış. Toplamda 151 kg gelen ağırlığıyla Ninja 250SL kendinden önceki modelden (Ninja 250R) 20 kg daha hafif ancak, elbette silindir sayısındaki azalma maksimum güce de yansıyarak 27 beygir gibi bir değer elde edilmesi anlamına geliyor. 300’lük Ninja’ya göre daha ufak ölçüdeki lastiklerin kullanıldığı yeni Ninja (100 ön - 130 arka) genel tasarım özellikleri ve düşük gidonuyla sunduğu sportif sürüş pozisyonuyla Ninja ailesinin bir üyesi olduğunu belli ediyor.

 

Kawasaki’den iki yeni 250’lik. 1. İçerik Fotoğrafı

 

Kawasaki aynı zamanda 250 sınıfına bir naked modelle de girmeyi hedefliyor. Büyük abileri Z800 ve vahşi Z1000 kadar agresif bir görünüşe sahip olmasa da Z250SL, sınıfındaki bir motosiklet için oldukça sportif bir görünüşe sahip. Ninja 250SL ile motor da dahil olmak üzere aynı yapıyı paylaşan Z, çıplaklığı ile 148 kg ağırlığında. Ninja’ya göre daha geniş bir gidon ve sonucunda dik oturuş pozisyonuna sahip olan motosiklet özellikle gündelik kullanım için daha mantıklı bir seçenek haline geliyor. 785 mm yüksekliğinde ve depo kısmına doğru daha da daralarak yere ulaşmayı kolaylaştıraran bir seleye sahip oluşuyla motosiklete yeni başlayanlar ve kadınlar için de iyi bir seçenek. Nissin ABS ise hem Ninja hem de Z’de bulunuyor.

 

Kawasaki’den iki yeni 250’lik. 2. İçerik Fotoğrafı

 

Ülkemizde 250’liklere olan rağbet göz önüne alındığında Kawasaki kökleri Ninja ve Z ailelerine dayanan bu iki yeni modelle pazara iddialı bir giriş yapacakmış gibi gözüküyor. Motosikletlerin fiyatları ise şu an için açıklanmadı.

YORUMLAR