Kawasaki’den Motosikletler İçin Yapay Zeka!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Kawasaki’den Motosikletler İçin Yapay Zeka!

Kawasaki, sürücüyü anlayan ve isteklerini uygulayan bir motosiklet ile sonuçlanması beklenen sürücü ve makine diyaloğuna izin verecek olan ve yapay zeka içeren motosikletler üzerinde çalıştığını duyurdu.

Bu yapay zeka, sadece sürücünün emirlerine cevap verecek ve konuşabilecek bir yapay zeka olmayıp sürücü tarafından tam olarak istenen motosikletin ayarlarını, gücünü ve yol tutuşunu değiştirebilecek. Bütün bunlar, sistemsel olarak özel AI (Artificial Intelligence) yani yapay zeka cloud programlanması için canlı bir linkle yapılacak.


Kawasaki’den Motosikletler İçin Yapay Zeka!  1. İçerik Fotoğrafı

1980'lerin efsane dizisinde şöförü Michael ile konuşan ve pek çok aksiyona imza atan "Kara Şimşek"

 

Buraya kadar, gelecek nesil için sistemin en büyük kısmı olan (dillere destan Kara Şimşek’in bir parçasıymış gibi) motosikletlerdeki yapay zeka sadece motosikletin gereken temel bileşenlerini değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda da sürücünün duygularına tercüman olup motora kendi kişiliğini veren Kawasaki’nin “Duygu Motoru” (Emotion Engine) diye adlandırdığı bir özellik sunacak. Evet, inanılmaz ama böylece bir anlamda H2R motorunuzun gerçekten de kendi aklı ve kendi ruh hali olabilecek. Bununla kalmayıp sizin ruh halinizi de okuyabilecek ve sizinle konuşabilecek! Sonra sürüş kalitesini ve gücünü istediğinize göre eşleştirmek için değiştirebilecek. Yani bir diğer deyişle, sistem insan tepkisini ve konuşmasını algılayıp ona göre reaksiyon verecek, sürücünün, sürüş deneyimini, sürüş seviyesini ve sürüş stilini öğrenecek ve sürücüye daha iyi uyacak bir motor karakteristiği ve performansı uyarlayacak.


Kawasaki’den Motosikletler İçin Yapay Zeka!  2. İçerik Fotoğrafı

Dünyanın ilk insansı robotu olarak lanse edilen Pepper, bulut depolama tabanlı yapay zekası sayesinde insan hareketlerini, ifadelerini ve tonlamalarını analiz ederek karşısındaki insanın hislerini okuyabiliyor.

 

Bilim-kurgu filminden kulağa akıl almaz bir alıntı gibi görünse de “Duygu Motoru”, gerçek hayatta halihazırda kullanılıyor. Bu sistem, Softbank şirketler grubunun bir alt kuruluşu olan Japonya’daki en büyük üçüncü halka açık şirketi ve telekomünikasyon şirketi Cocoro SB firması tarafından geliştirildi. Softbank ve Fransız şirket Aldebaran Robotics ise Pepper diye adlandırılan duyguları okuma yeteneğine sahip ilk robot ürünü yaratmışlardı. Pepper, halen Japonya’daki ve Avrupa’daki işletmelere ticari ortamlarda kullanılması amacıyla satılıyor, bu sene sonunda da Kuzey Amerika’da satılması bekleniyor.

 

Pepper robotun teknolojisi henüz olgunlaşmamış ve basit gibi görünse de, “Duygu Motoru” yüksek bir hızla gelişmeye devam ediyor. Bir sonraki adım, Kawasaki tarafından resmi olarak açıklandığı üzere motosikletinizde bu sistemin var olması ve motosikletinizin sizinle konuşabilmesi, daha da önemlisi siz sürdükçe sizi dinlemesi. Bu arada Softbank, bu konuda uzman üçüncü parti geliştiricileri, yapay zeka hakkında aktif olarak çalışmaya ve potansiyelini genişletmeye davet ediyor.


Kawasaki’den Motosikletler İçin Yapay Zeka!  3. İçerik Fotoğrafı

Yamaha'nın Superbike Modeli R1

 

Değişen koşullara göre reaksiyon göstermesi için motosikletin ihtiyaca göre ayarlanma teknolojisi zaten mevcutta bulunuyor. Bu cümleye birebir örtüşen Superbike Yamaha R1’in teknik özellikleri sağlam birer örnek olacaktır. R1’in çekiş kontrolü, patinaj, ön teker kaldırma, frenleme ve indirme kontrol olanağı sunan sistem gibi çeşitli karakteristik özellikleriyle, Kawasaki de bunun gibi ve hatta daha gelişmiş özelliklerini sürücünün tercihleri ve konuşma diliyle birleştirmeye çalışacak gibi görünüyor. Yani bir diğer deyişle ECU (elektronik kontrol birimi) yetenekli yapay zeka özelliklerini, sürücünün isteğine göre kombine etmeye çalışacak.


Kawasaki’den Motosikletler İçin Yapay Zeka!  4. İçerik Fotoğrafı

Amacı sürüş teknikleri ve sürüş güvenliğini arttırmak olan robotik sürücü Yamaha Motobot

 

Yapay zeka konusuna dokunan sadece Japon devi Kawasaki değil. Honda, aynı zamanda motosikletleri kapsayıp kapsamayacağı kesinleşmeyen Softbank’in “Emotion Engine” i araçları için uyarlama planlarını duyurmuştu. Yamaha ise motosiklet süren robotu “Motobot” ile farklı bir kulvarda çalışmalarını sürdürmekte. Bakalım “Yapay Zeka” konusunda Bilgi İşlem Bölümü’nün sıkı bir çalışma içerisinde olduğunu duyuran Kawasaki’den sonra motosikletler üzerindeki teknolojik atak hangi firmada olacak?

YORUMLAR