Kawasaki'nin Yeni Modeli Tüm Vahşetiyle Z1000

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Kawasaki'nin Yeni Modeli Tüm Vahşetiyle Z1000

İnternete sızdığında “Vahşetin Çağrısı” sloganı altında tanıtımı yapılan esrarengiz Kawasaki'nin, tahmin edildiği gibi yeni bir Z1000 olduğu marka tarafından onaylandı.

Şüphesiz Supernaked sınıfında yıllardır tahtını korumayı başaran, rekabetten hiç kopmayan hatta kimi zaman başı çeken bir motosiklet Z1000. 2003 yılında yeniden yollara çıkan Z1000, geçen zaman içinde ufak değişiklikler geçirdiyse de tasarım, felsefe ve kişilik açısından özüne her zaman sadık kalmayı başardı. İşte bu vahşi Kawasaki'nin yepyeni modelinin, 5 Kasım'da Milan EICMA'da tanıtılacağı bilgisi marka tarafından onaylandı

 

Kawasaki Motosiklet Design şefi Keishi Fukumoto: “ Eşsiz Kawasaki ruhu ve “Sugomi” tasarımı ile bunu seven sürücülerin tutku ve duygularını yansıtan bir Supernaked olan Z1000'in eskizlerini “temiz bir sayfaya” yeniden çizmek bizim için çok zevkliydi.”

 

“Tarz açısından perspektifimiz sinmiş ve saldırmaya hazır şekilde ilerleyen bir yırtıcının hislerini ve bakışlarını yansıtmaktı. Bunu da aynı zamanda daha da geliştirilmiş mühendindislik ve artan performans ile birleştirerek Z1000'i Supernaked sınıfında lider bir motosiklet olması sağladık.

 

Tasarımdaki bu felsefe, Kawasaki'nin Z800 modelinde de kullandığı “Sugomi”den kaynaklanıyor; avına gizlice yaklaşan bir avcının görünüşüne ve gücüne sahip bir makine yaratmak. Kawasaki'nin Z800 modelinde tıpkı vahşi bir büyük kedininkine benzeyen, öne doğru genişleyip kabarmış kaslı bir gövde ve sipsipri çekilde yukarı doğru uzanan kuyruk yapısıyla bu “avcı” ruhunu motosiklete çok estetik şekilde adapte ettiğini görmüştük.

 

Akashi'li firma yeni model için “en hızlısı” veya “en güçlüsü” gibi açıklamalar yapmak yerine yeni Z1000'i sürüşteki duygu yoğunluğu, sıradışı bir şasi ve motor arasında özenle hesaplanmış denge ve fiziksel kontrolün hissi ile ön plana çıkartıyor. Kawasaki bu tutumunda belki de haklı çünkü artık bütün naked motosikletler sürücülerin ihtiyacından daha fazla güç ve hız sağlıyorlar. Yeşiller bu sınıfta beklentilerin ne olduğunu daha iyi anlamış gibi gözüküyor, teknik özellikleri daha da geliştirmek, 10-15 beygir daha fazla güç üretmek için didinmek yerine yarattıkları makinenin bir ruha ve kişiliğe sahip olması üzerine yoğunlaşmak. Supernaked sınıfın kurucusu olan Kawasaki'nin ilk hedef olarak bunu gözüne kestirdiği apaçık ortada. Elbette kimse markanın böyle bir avcıyı güçsüz bırakmayacağının da farkında, hele ki bu sınıfa 1290 Super Duke R gibi bir canavar yeni girmişken. Z1000'in ile ilgili merak edilen her şeyi saklayan sır perdesi Milan'da açılacak. Bakalım vahşi Kawasaki aynı “cadde habitatı”nı paylaşacağı diğer rakiplerini avlayıp hayatta kalmayı başarabilecek mi?

 

YORUMLAR