Kawasaki Ninja H2 Geliyor!

Yeni Model Yazar: Ahmet TEZCAN

Kawasaki Ninja H2 Geliyor!

Kawasaki'nin havacılık, gaz türbini, yüksek teknolojili üretim disiplinleri ve deneyimleri ile kompresörlü bir spor motosiklet üretmek mümkün mü? Ninja H2 tam da bunu ifade edecek bir motosiklet!

Kawasaki, 2015 model Ninja H2 için bir tanıtım videosunu henüz yayınlamışken; Ninja H2'nin 30 Eylül'de Almanya'da yapılacak olan Intermot Show'da gözler önüne serileceği de kesin bir bilgi. Video ile birlikte yayınlanan "havacılık, gaz türbini ve diğer yüksek teknolojili üretim disiplinleri" gibi promosyonel materyaller, bizi H2'nin kompresörlü bir motora sahip olacağı düşüncesine itiyor.

 

Kawasaki Ninja H2 Geliyor! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Kawasaki, kompresörlü motorunu ilk kez 2013 yılında Tokyo Motor Show'da tanıtmıştı. 2014'ün başında ise patent başvurusu için yapılan çizimler ortaya çıkmıştı. Ayrıca promosyonel metinde sözü geçen bir diğer şey ise Ninja H2'nin 750cc Mach IV H2, 500cc'lik üç silindirli H1 ve 903cc'lik Z1 Super Four'un ruhunu yakalayacağı. Bu bilgiye göre varsayım daha da güçlenmiş oluyor. Kawasaki 70'li yıllarda 750 Mach IV H2 ve 500 H1 -çift silindir- ile performans imajını oldukça yükseğe taşımıştı. Bu iki makinenin güçleri ve cırtlak sesleri her yerde büyük fan kitleleri oluşturmuştu.

 

Kawasaki Ninja H2 Geliyor! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Kawasaki, 2013 Tokyo Motor Show'da çok parlak bir görünümü olan 4 silindirli kompresörlü motoru gözler önüne serdiğinde, patent çizimlerine dayanarak Supersport tarzında kompresörlü bir motosiklet üreteceği tahmin edilmişti. Kawasaki Ağır Endüstriler adında havacılık bölümü de bulunan devasa bir şirketin parçası olan Kawasaki, türbin ve türbin bıçak takımları tasarlıyor ve bunlar günümüzde neredeyse tüm jet motorlarında kullanılıyor. Ayrıca şirket şu anda 1498cc'lik 4 silindirli süperkompresörlü bir araç üretiyor; Jet Ski Ultra 300X. Güçlendirilmiş indüksiyon motorlarında bolca deneyimi olan Kawasaki'nin en önemli hedefi kişisel deniz taşıtları.

 

30 Eylül'e kadar sabredip Kawasaki'nin ortaya ne koyduğunu göreceğiz. 

 

Kawasaki Ninja H2 için yayınlanan video

 

YORUMLAR