Kawasaki W800 Modeline Veda Ediyor!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Kawasaki W800 Modeline Veda Ediyor!

Kawasaki, 2017 model W800'ün üretilen son versiyon olacağını açıkladı. Böylece bizim için de dört zamanlı V-twin motora sahip olan W serisinin güncelleme haberlerini hazırlamanın ümidi suya düşmüş oldu. Kawasaki yaptığı basın açıklamasında W800 modelinin artık üretilmeyecek olmasını “Bir Devrin Sonu” şeklindeki açıklaması ile dile getirdi.

Böylece Triumph Bonneville ve Ducati Scrambler gibi  kendine özgün ve popülaritesi yüksek motosikletleri göz önüne alıp ince eleyip sık dokuduğu hissedilen Green Team'den ilginç bir atak gelmiş oldu. Bu durum, en büyük motosiklet üreticilerinden birisinin yaptığı bu önemli değişiklikle W800 modeli gibi önemli bir motosiklet hattının ölümü oluyor aslında. Ama duruma bir de finansal gözle bakacak olursak, Kawasaki'nin yeni Euro4 regulasyon masraflarını karşılaması için gireceği maliyeti, W800'ün dünya çapında gerçekleşen satışlarının karşılamayacağını var saymak pekte yanlış olmaz. 

Kawasaki W800 Modeline Veda Ediyor! 1. İçerik Fotoğrafı
Üretimi sonlanacak olan Kawasaki W800

Bir pazarlamacı bakışı ile de bu hareketi, motosiklet sektöründeki geçen yılların baskısıyla alınmış bir tavır olarak görebiliriz. Ayrıca Kawasaki'nin ürün gamına kısa bir bakış attığımızda ise, Japon markanın Vulcan serisi cruiserlar haricinde başka herhangi bir retro model üretimini görmemekteyiz. Bunun yerine, Kawasaki kendisini diğer Japon motosiklet üreticilerinden ayıran tasarımda kendine özgü, belirgin, keskin, yakışıklı, oldukça modern bir görüntü ve yaklaşıma sahip bir ürün yelpazesine sahip. "Modern" motosiklet anlayışından sapmayan ve kökenlerine sadık kalan bir marka olan ve soyu Supersport motosiklete dayanan ünlü Japon  Kawasaki'nin, W800 modelini daha fazla üretmeme kararı almakta oldukça özgür olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Kawasaki markası ile özdeşleşmiş olan diğer spor modeller her zaman öne çıkmışken, diğer modellerin az da olsa arka planda kaldığını söylemekle pekte haksız sayılmayız.


Kawasaki W800 Modeline Veda Ediyor! 2. İçerik Fotoğrafı
Kawasaki Z900RS

Mart 2016 ortalarında Kawasaki'den superchargerlı Z900RS haberi gelmişti. Bu model Kawasaki tarafından resmen açıklanmamış olsa da firmanın retro stile sahip olacağını söylenen yeni bir model üzerinde çalıştığı söylentileri ortalıkta dolanıyordu. Hatta öyle ki firma tarafından Z900RS için marka tescil başvurusu bile yapılmış. Ardından da W800 modelin üretiminin durdurulması haberi eklenince, Kawasaki'nin retro modeli üzerinde yenilikler yaparak piyasaya sunacağı sonucunu çıkarmamız doğru bir varsayım olabilir.

Kawasaki Motors Avrupa'nın Planlama Direktörü Morihiro Ikoma ise bu durumu şöyle tanımlamış: "Eski bir dosta hoşçakal demek asla kolay olmaz ve bu özellikle ikonik W800 ise. Bu son versiyon ile W modelimize saygımızı gösterirken uzun ve başarılı bir motosiklet modelimizin üretimini sonlandırmış oluyoruz. "

YORUMLAR