Kaz Yoluma Çıkınca…

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Kaz Yoluma Çıkınca…

Motora da binen ve bu kadar evcil bir kaz ile henüz karşılaşmamıştım.

Yine yollardaydım ve hatta daha yeni yola çıkmıştım ki bu kaz karşıma çıktı.

Gezi başlangıcı için muhteşem olmuştu.

 

Kasım ayının güzel bir günüydü. Hatta hava güzel ötesiydi ve her yerde sonbaharın renkleri vardı.

 


Kısa sürüşler, spontane geziler yapabiliyorum sadece, çünkü zamanım çok kısıtlı.


Manzaranın güzelliğinde bir keyif çayı içmek için durmuştum.


Kaz Yoluma Çıkınca… 1. İçerik Fotoğrafı


Çiftçi gibi bir adam geldi çay bahçesine, peşinden de bir kaz. Adam iki adım atıyor, kaz da iki adım atıyor. Adam yan tarafa geçiyor, kaz da peşinden takip ediyordu. Hayretler içinde kaldım ve olan biteni daha iyi görmek için ayağa kalkıp izlemeye başladım.

 

Meğer adam o kazı her yere götürüyormuş ve motora bile bindirdiğini öğrenince mest oldum.Kaz Yoluma Çıkınca… 2. İçerik Fotoğrafı

 


Benim motorun önüne de geçti, yanına ve üstüne. Motora alışkın olduğu belliydi, hiç yabancılık çekmedi. Nasıl bir kaz ki bu böyle?


Koluma geldi ve keyfimden kahkaha şenliğim başladı. Musmutluydum, bayıldım. Tüyleri yumuşacıktı ve kocaman da görünse çok hafifti, rahatlıkla kolumda taşıyabildim.


Gagasıyla hafifçe elimde ısıracak yer aradı, gıdıklar gibi hissettim. Nereden ısıracağını çok iyi biliyor, yumuşak tarafından ısıracak yeri aradı resmen.


Kaz Yoluma Çıkınca… 3. İçerik Fotoğrafı


“Kaz kafalı” diye bir argo kelimenin hiç olmaması gerek aslında. Kazlar hem çok akıllı hem de birçok insandan çok daha sadık ve mert.

 

Hiç kaz sürüsünü incelediğiniz mi? Hep bir lider vardır öncü eden sürü başını götüren bir tane kaz. Arkasında iki kaz sonrasında da diğerleri. Eğer göç ve veya uçuş sırasında aralarından birisi rahatsızlanırsa üçgen şeklinde iki kaz ile beraber o rahatsızlanan kaz ile aşağı iniş yaparlar. Hastalanan kaz toparlanınca yine o üçgen şeklinde uçarak bir sonraki sürüye katılırlar. Bunu çocukken okumuştum ve çok etkilenmiştim.

 

Motora da binen bu kazı da görünce kazlara bir kez daha hayran oldum.

 

Kaz Yoluma Çıkınca… 4. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR