Kenan Sofuoğlu İle Kısa Kısa!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Kenan Sofuoğlu İle Kısa Kısa!

Travel Turkey İzmir-Turizm Fuarı’nda Dünya Motocross Şampiyonası ve Yakın Karadeniz Baja Rallisi’nin tanıtımı için dikkat çekici iki ayrı stant kurulmuştu.

Dünya Motocross Şampiyonası’nın 18. Ayağının gerçekleşeceği Afyonkarahisar ve Yakın Karadeniz Baja Rallisi’nin tanıtımı için kurulan Düzce stantlarına destek amaçlı gelen 5 kez Dünya Supersport Şampiyonu başarılı sporcumuz Kenan Sofuoğlu ile sakatlığından başlayıp gelecek planlarına dair kısa ama keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Kenan Sofuoğlu İle Kısa Kısa!  1. İçerik Fotoğrafı

Motoron: Öncelikle son yaşadığınız ciddi sakatlığınız sonrası tedavi sürecini nasıl geçirdiniz?

K.S.: Çok şükür sakatlığı atlattık, az bir süre kaldı. Belli bir süreç var çünkü kırığımın olduğu yer çok riskli bir yer. Katar ayağında yarıştık ama büyük risk alarak yarıştık. Ocak ayında artık tamamen iyileşmiş olacağım. Yani tekrar bir kaza geçirirsem daha fazla sorun yaşamayacağım bir seviyeye geleceğim inşallah. O yüzden Ocak ayına kadar hiç test yapmadım. Bu dönemi dinlenerek geçiriyorum. Ama hamdolsun şu anda hiçbir aksilik yok. Normal koşabilecek seviyeye geldim. Yürümemde sıkıntı yaşamıyorum çünkü geçirdiğim kalıcı olabilecek bir sakatlıktı. Hamdolsun hiçbir kalıcı etkisi kalmadı. Şu anda eski halime döndüm sadece kırık noktaların biraz daha iyileşmesi için bekliyoruz. Çünkü bu durum, motor kullanmamı etkilemez ama yaptığım herhangi bir kazada çok tehlikeli olabilir diye motor kullanmıyorum şu anda.

Kenan Sofuoğlu İle Kısa Kısa!  2. İçerik Fotoğrafı

Travel Turkey İzmir Fuarı’nda Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından kurulan, Dünya Motocross Şampiyonası ve Yakın Karadeniz Düzce Baja Rallisi stantları, 5 kez Dünya Supersport Şampiyonu olan Kenan Sofuoğlu’nun ziyareti ile renklendi ve oldukça ilgi çekmeyi başardı.

M.: Yeni sezon için neler düşünüyorsunuz? Devam etme, bırakma, antrenörlük söz konusu olabilir mi?

K.S.: Tabi ki yapacak çok işimiz var. Her şeyin başında yetiştirdiğimiz çocuklar var. Onlarla ilgilenmeye devam edeceğiz ama 2018 yılındaki en büyük amacımız tekrar Dünya Şampiyonluğu’na ulaşmak. 2018 yılı benim için özel bir yıl ve motosiklet yarışlarında 20. sezonum olacak. Eğer 20. sezonumda şampiyonluğu başarabilirsem, bırakmayı düşünüyorum. Özellikle Cumhurbaşkanım da bırakmam konusunda bu şekilde olmasını istedi. İnşallah Allah nasip ederse önümüzdeki sezon böyle bir planım var ama her şeyden önce ilk olarak aklımdaki, şampiyonluğu başarmak. Bunu başarırsam büyük ihtimalle yarış kariyerimi 20. yılımda şampiyon olarak tamamlayacağım. Ama öte yandan yapacak çok iş var. Yani biliyorsunuz Toprak yetişti, Can ve Deniz Öncü kardeşler, Rodi var. Birkaç sporcu daha var böyle destek olduğumuz. Onların iyi bir yerlere gelebilmeleri için de çalışmalara devam edeceğiz. Ama şimdilik hedefimiz bir sporcu gibi yarışmaya devam etmek ve 2018 sezonunu şampiyonlukla tamamlayabilmek.

Kenan Sofuoğlu İle Kısa Kısa!  3. İçerik Fotoğrafı

M.: Motosiklet tutkunu yeni yetişen ve sizi örnek alıp bu işe merak saran bir nesil var. Onlara bizim aracılığımızla neler söylemek istersiniz?

K.S.: Çok sayıda kişi bunu yapmak istiyor. Sakarya’daki pistimize gelip “Ben yarışçı olmak istiyorum” şeklinde talepte bulunuyorlar. Ama tabi bu, çok kolay bir şey değil. Ve ben onlara şu örneği veriyorum: Federasyon’un 250 cc’lik motorlarla gerçekleşen yarışları var. O kategorilerde yarışacaklar. Zaten onlarda bir yetenek varsa, bugün Can’da, Deniz’de ve Toprak’ta gördüğümüz yeteneği onlar da gördüğümüz zaman zaten biz onlara destek olacağız. Ama ilk adımı kendilerinin atması gerekiyor. Aileleriyle beraber Türkiye’deki yarışlara katılmaları gerekiyor. Belirli bir seviyeye geldikten sonra ve biz o yeteneğe inandıktan sonra illaki sahip çıkıyoruz. Şu an sahip çıktığımız çocukların da tek sebebi, onlarda gördüğümüz yetenektir.

M.: Dünya Motocross Şampiyonası’nın bir ayağının Türkiye’de yapılması ile ilgili neler söylemek istersiniz?

K.S.: Motocross Dünya Şampiyonası’nı Türkiye’ye getirmek kolay bir şey değil. Gerçekten zorlu ve meşakkatli bir iş. Ama Türkiye Motosiklet Federasyonu, bu konuda çok çalıştı. Özellikle Federasyon As Başkanı Mahmut abimiz, bu işe çok emek verdi. Emeğinin karşılığını da alıyor. Örneğin Afyonkarahisar Belediyesi’ni arkalarına aldılar. Çünkü maddi bir desteğe ihtiyaç vardı. Afyon Belediyesi, bütün desteği vereceklerini iletince böyle büyük bir yükün altına girdiler. Şu anda her şey yolunda gidiyor. İnşallah Belediye ve Federasyon gücüyle, organizasyonu başarıyla tamamlarlar. Umarım Bakanlıkta bu konuda gerekli desteği verir.

YORUMLAR