Kıyıköy’e Gitmek İçin Bir Neden Daha

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Kıyıköy’e Gitmek İçin Bir Neden Daha

Aya Nikola Manastırı

 

Topraklarımızda her yerde çeşitli dönemlere ait miraslar bulmak mümkün.

 

Eğer İstanbul’da oturuyorsanız tabiri caiz ise burnumuzun dibinde eski dönemlerden kalma bir kaya manastırı var. Kaya Manastırları arasında en iyi örneklerden birisi olan Kıyıköy Aya Nikola Kaya Manastırı, Kıyıköy merkezin 800 mt güneybatısında, Papuç Dere kıyısında bulunmaktadır. Aya Nikola Kaya Manastırı İmparator 6. Jüstinyen dönemine ( M.S. 527-565 ) ait ve bize bugünlere kalan bir mirastır.

 

Kıyıköy’e Gitmek İçin Bir Neden Daha 1. İçerik Fotoğrafı


Kayalara oyularak yapılan manastırın zemin katı ayazma ve şapelden oluşurken, üst bölümünde keşiş odaları yer almaktadır. Bu mağara manastırı Kapadokya'daki örneklerle benzerlikleri de varmış.

 

Keşişlerin gözlerden uzak hayat sürdükleri, kendi ürettikleriyle geçindikleri Aya Nikola, şifa arayan çaresizlerin de uğrak yeri olduğu söylenmektedir. Rus işgali sonrası Kıyıköy Aya Nikola Manastırı'nın değerli eşyalarının kaçırıldığı, bunlar arasında "Terleyen Heykel" denilen bir heykelciğin de olduğu bilinmektedir.

 

Sonunda çok sıcak ve çok terlediğimiz mevsimler geçti, tam tarihi bir manastır gezilecek gizemli ve meçhul bir hava var bugün…

Kıyıköy’e Gitmek İçin Bir Neden Daha 2. İçerik Fotoğrafı


Kıyıköy’e Gitmek İçin Bir Neden Daha 3. İçerik Fotoğrafı


Kıyıköy’e Gitmek İçin Bir Neden Daha 4. İçerik Fotoğrafı

Kıyıköy’e Gitmek İçin Bir Neden Daha 5. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR