Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum

İzmir’in Torbalı ilçesinde açılan, birçok sektörde sayısız başarılara imza atmış Özgörkey Şirketler Grubu’na ait otomobil/motosiklet tutkunlarına özel Key Museum...

İzmir’in Torbalı ilçesinde açılan, birçok sektörde sayısız başarılara imza atmış Özgörkey Şirketler Grubu’na ait otomobil/motosiklet tutkunlarına özel Key Museum, Türkiye’de ve dünya çapında adından söz ettirmeyi başardı. Seneler süren yoğun çalışmalar sonunda bu müzeyi açan Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey ile müzeden ve tarih kokan motosikletlerden konuştuk.


Motoron: Müzeyi açmaya nasıl karar verdiniz? Koleksiyonunuzu oluştururken bu noktalara geleceğinizi düşünmüş müydünüz?

Murat Özgörkey: 2001 yılında kardeşim Selim’in eski bir otomobili alıp, renove etmesi fikriyle koleksiyon oluşmaya başladı. Açıkçası ilk yıllarda koleksiyonun bu kadar büyüyeceğini ben bile düşünmüyordum, ancak içimizdeki koleksiyonerlik tutkusu ile otomobil ve motosiklete olan bağımız bizi bu noktaya getirdi.Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 1. İçerik FotoğrafıM.: Müzeyi açmaktaki hedefiniz ne idi?

M.Ö.: Otomobil ve motosiklet tarihinde yer etmiş, önemli modelleri koleksiyonumuzda bir araya getirip, insanlarla buluşturmak istedik. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da bilinen bir müze olma gayesiyle yola çıktık ve bu yolda ilerliyoruz.
M.: Hazırlık aşamasında ne gibi zorluklar yaşadınız?

M.Ö.: Koleksiyonumuz genişledikçe, sergilemek de bir o kadar zorlaşıyor. Yaşadığımız en önemli zorluk koleksiyonlarımızı, ferah ve estetik şekilde sergileyebileceğimiz bir alan bulabilmekti. Bu sorunumuzu da Torbalı’daki 7.000 metrekarelik yerimizde aştık.
M.: Biraz da, Key Museum’un bulunduğu alandan ve içeriğinden bahsedelim.

M.Ö.: Müzemiz Torbalı’da Feast Gıda Tesisleri kampüsü içinde yer alan özel bir lokasyonda bulunuyor. Ulaşım, otoyol sayesinde İzmir’den 35 dakikalık; Adnan Menderes Havalimanı’ndan ise yalnızca 20 dakikalık mesafede. Ayrıca Efes Antik Kenti yolu üzerinde, turistik bir destinasyonda konumlanıyor.


Selim Özgörkey: Müzede, otomobil ve motosikletlerin yanı sıra birçok farklı koleksiyon da yer alıyor. Hepsi yine otomobil ve motosikletler ile bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bazıları, otomobil maskotları, model otomobiller, otomobil temalı eşarp koleksiyonu, 1950’ler temalı bir benzin istasyonu şeklinde sıralayabiliriz.Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 2. İçerik FotoğrafıM.: Motosiklet koleksiyonunuz hakkında bilgi verebilir misiniz? Markaları neye göre belirlediniz? Müzedeki en eski ve en yeni motosiklet modeliniz hangisi?

M.Ö.: Müzemizdeki en eski motosiklet, Daimler ve Maybach’ın birlikte ürettiği, dünyanın ilk motosikleti olarak bilinen 1885 yılına ait Daimler-Reitwagen. Bunun dışında bizim motosiklet koleksiyonumuzun ana hatlarını BMW motosikletleri oluşturuyor. BMW markasının ilk ürettiği motosikletten bugüne kadar, üretilen motosikletlerin büyük bir bölümü koleksiyonumuzda bulunuyor.


S.Ö.: Ayrıca Indian, Harley-Davidson markalarının da ilk yıllarından itibaren ürettikleri özel modeller koleksiyonumuzun içinde yer alıyor. Bunların dışında en ilginç parçalardan bir tanesi de 1966 yılındaki Batman: The Movie filminde yer almış Batcycle.


Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 3. İçerik Fotoğrafı


M.: Oldukça geniş bir ailesiniz, koleksiyonunuzun oluşumunda aile bireylerinin zevkleri de etkili oldu mu?

M.Ö.: Müzedeki motosiklet ve otomobilleri alma aşamasında kardeşim Selim ile birlikte hareket ettik. Kendi beğenilerimiz tabii ki seçimlerimizde etkili oldu ancak, asıl hedefimiz otomobil ve motosiklet dünyasında önemli yeri olan modelleri koleksiyonumuza katmaktı. Bunda da başarılı olduk diye düşünüyoruz.Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 4. İçerik FotoğrafıM.: Murat Özgörkey ve Selim Özgörkey olarak sizlerin Key Museum’da bulunan en favori otomobil ve motosikletiniz hangisidir?

S.Ö.:Çocukluk yıllarımızdan beri BMW markasının bizim için hep ayrı bir yeri oldu. Aslına bakarsanız, BMW markasıyla çalışmamız da dolayısıyla bir tesadüf değildi. Müzede de durum aynı.Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 5. İçerik FotoğrafıKlasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 6. İçerik FotoğrafıM.: Selim Bey, otomobil merakınızla tanınıyorsunuz. Off Road yarışlarına da profesyonel olarak katılmaktasınız. Katılmış olduğunuz yarışlardan bahsedelim ve hala devam ediyor musunuz?

S.Ö.: 1997 yılından itibaren çok sayıda otomobil yarışlarına katıldım. Bunlardan bahsetmek gerekirse, Gokart, Palio Cup, Clio Cup, Seat Cup, Caterham Super7 Cup, Türkiye Off-Road Şampiyonası, Atv ile Türkiye Enduro Şampiyonası, Honda Type-R Cup ve Volkicar da yarıştım. Şu an aktif olarak yarış hayatına devam etmiyorum, zaman zaman piste amatör olarak çıkıyorum.Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 7. İçerik FotoğrafıKlasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 8. İçerik FotoğrafıM.: Key Museum için gelecek planlarınız neler?

M.Ö.: Dinamik bir koleksiyonumuz var. Bizde olmayan önemli otomobil ve motosikletleri elimizden geldiğinde koleksiyonumuza dahil edip, daha da zengin bir hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun dışında önümüzdeki aylarda birkaç farklı koleksiyonu da müzemize dahil edeceğiz.Klasik Otomobil Ve Motosiklet Cenneti Key Museum 9. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR