Korumalar Kaza Anında Beni Kurtarır Mı?

Çeşitli Yazar: Motoron

Korumalar Kaza Anında Beni Kurtarır Mı?

Motosiklete Dair Bilmeniz Gereken Ancak Sormaya Çekindiğiniz Her Şey

KORUMALAR KAZA ANINDA BENİ KURTARIR MI?

 

Tek kelimeyle: Hayır; yine de çok faydalı olacaktır. Tüm korumalar çarpma anında gücü emmek ve daha geniş bir alana yayarak noktasal hasarları engellemek için tasarlanmıştır.

 

Farklı üreticilerin, farklı koruma modelleri var ve son yıllarda sayıları hızla artmaya başladı. Bazı korumalar yoğunlaştırılmış plastik, bazıları hafif petek dokulu, bazılarının sert dış kabukları var.

 

Bir korumanın gerçekten koruyucu olması için, CE işareti ve EN1621-1 veya EN1621-2 kodlarını taşıması gerekir, çünkü bu belli bir standartta test edildiğini ve onaylandığını gösterir.

 

Önemli bir diğer faktör de tabii ki vücudunuza oturması, yani uyum; üzerinize ne kadar iyi oturursa, o kadar daha iyi koruyacak demektir. Eğer ceket veya pantolon olması gerekenden bolsa, çarpma anındaki güçle koruma yerinden kayabilir ve sizi tam etkili bir vuruşla karşı karşıya bırakır. Birçok giysi henüz CE-sertifikalı bir sırt ve kalça koruması ile satılmıyor. Bunun için dikkatli olun. Eğer sizinkinde de faydasız bir parça sünger kullanılmışsa, profesyonel koruma üreticisi firmalardan birinden yeni bir tane alabilir veya lastikli bir sırt koruması edinebilirsiniz.

 

Unutmayın, en iyi koruma bile sizi yenilmez yapamaz, fakat büyük farklar yaratabilir.

 

“Eğer kıyafet tam oturmuyorsa çarpma anındaki güçle koruma yerinden kayabilir ve sizi tam etkili bir vuruşla karşı karşıya bırakır.”

YORUMLAR