Körün İstediği Bir Göz...

Sektörel Yazar: Motoron

Körün İstediği Bir Göz...

3 Dünya Supersport Şampiyonluğu bulunan Sofuoğlu ilk defa bir dünya şampiyonası organizasyonunda kendi seyircisi önünde deyim yerindeyse “evinde” yarışacak.

Malumunuz Dünya Superbike Şampiyonası Türkiye’ye geliyor.

 

15 Eylül 2013 tarihinde Carlos Checa, Tom Sykes, Marco Melandri, Eugene Laverty, Jonathan Rea, Michael Fabrizio, Leon Camier, Noriyuki Haga gibi yarışçılar İstanbul Park Pisti’nde maharetlerini sergileyecekler. Bütün bu isimler Dünya Superbike Şampiyonası’nda günümüzün gözde pilotları. Fakat Türk motosiklet severler için bu organizasyonun en önemli yarışçısı Milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu. 3 Dünya Supersport Şampiyonluğu bulunan Sofuoğlu ilk defa bir dünya şampiyonası organizasyonunda kendi seyircisi önünde deyim yerindeyse “evinde” yarışacak.

 

Fırsat

2005-2006-2007 yıllarında İstanbul Park’ta gerçekleştirilen Türkiye MotoGP yarışlarının ardından ilk defa böylesine büyük bir motosiklet yarış organizasyonu Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Tüm dünyadan milyonlarca motosiklet severin takip ettiği şampiyona, gözlerin Türkiye üzerine odaklanmasını sağlayacak. Türkiye’de de tüm gözler “motosiklete” odaklanacak. Hal böyleyken, aranıp da bulunamayan fırsattan tüm motosiklet markalarının, aksesuar firmalarının kısacası motosikletle uzaktan yakından alakası olan kurumların en iyi şekilde yararlanması hem motosiklet hem de kendileri adına oldukça önemli. Artık İstanbul Park’ta bir stand mı açılır, tribünün belli bir kısmı kiralanıp firma müşterilerine mi tahsis edilir, belli bir alışveriş yapana bilet mi hediye edilir, ilgili markayı kullanan yarışçıyla mağazada imza günü mü düzenlenir, 2013 modellerin üzerine yarışa özel çıkartmalar mı yapıştırılır ya da daha iyisi motosikletlere ek bir-iki aksesuar mı eklenir (bkz. İngiltere)… Yapılabilecekler saymakla bitmez, yeter ki belli bir vizyon ile bir hedef ve bu hedef için de bir hizmet belirlensin. En kötü ihtimalle bile motosiklet kazanacaktır ki onun kazanması zaten tüm camianın kazanması demektir.

 

Acaba

Bu gibi büyük etkinliklerde büyük küçük firmalara olduğu kadar motosiklet kullanıcılarına da görevler düşmekte. “Acaba” diyorum, bu defa motosiklet kulüpleri birlik olup şampiyonadan alnımız akıyla hep beraber çıkılmasına önayak olamaz mı? Mesela hiç unutmam, MotoGP Şampiyonası’nın olduğu 2007 yılı 22 Nisan tarihinde motosiklet kulüplerimiz hafta sonunu İstanbul Park’ta yarışları izlemek yerine, o yöreye seyahat, bu sahile gezi, öteki yerde mangal partisi, beriki otobanda gazlama buluşması gibi etkinlikler düzenledi. Bazı ağır abiler “Ya MotoGP’de neymiş” deyip cruiser motosikletleri ile İstanbul’dan Bursa’ya çorba içmeye giderken, bazıları da; “Ben aynı yerde dönüp durmam atlarım koca oğlana Avrupa yapar gelirim” deyip akşam “Ahmet yarış n’oldu?” diye telefon açmıştı. Acaba bu defa kulüpler birlik olup bütün bu gezilerin buluşmaların mekânını İstanbul Park olarak belirlese nasıl olur? Bu sosyal bir etkinlik olmanın dışında “Kulüp olarak” görünme-varolma ve kendini ifade etme için de iyi bir fırsat olmaz mı? Forum sayfalarında ilgili buluşmaların plan programları belirlenip duyurulduğunda zaten firmalar da bu motosiklet topluluklarının arasında yer almak isteyeceklerdir. Zaman giderek yaklaşıyor, şuan hızlıca plan yapıp harekete geçmenin tam zamanı! Sonraki hafta Bursa’ya da gideriz Kaş’a da Yunan’a da…

 

Seçim

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) 6 Ağustos 2013 tarihinde Seçimli Olağan Üstü Genel Kurul Toplantısı’nda buluşuyor. Bu toplantıda Federasyon Başkanı ile Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri yeniden seçilecek. Seçim öncesi oy kullanacak delegelerin belirlenmesinde bazı krizlerin yaşandığı kulağımıza geliyor. Tabi kimin seçildiğinin bir adım öncesinde kimin seçeceği önemli. Ne demişler “Anasına bak, kızını al”. Bu atasözü buraya pek olmadı galiba, “görünen köy ve kılavuzlu” olan daha uygun gibi ama bu saatten sonra acaba ne önemi var. Yeni yönetimin güzel işlerle ileride adlarından “iyi” söz ettirmeleri, motosikleti ileriye taşımaları dileğiyle tüm motosiklet camiasına hayırlı olmasını diliyorum.

YORUMLAR