KTM, 2017'de MotoGP'ye Katılmayı Planladığını Açıkladı !

MotoGP Yazar: Moe

KTM, 2017'de MotoGP'ye Katılmayı Planladığını Açıkladı !

KTM CEO'su Stefan Pierer, Avusturyalı motosiklet üreticisinin 2017'de MotoGP Dünya Şampiyonasına katılmayı hedeflediğini açıkladı. KTM, sıfırdan geliştirilecek olan ve 1000cc'lik V4 motor bloğuna sahip olacağı belirtilen yeni RC16 ile MotoGP pistlerinde yerini alacak.

Pierer yaptığı açıklamada, RC16-V4 motor bloğunun Mayıs 2015'te ilk kez görücüye çıkacağını ve yıl sonunda da test ve geliştirme aşamalarına geçileceğini belirtiyor. Bu aşamada 2016 sezonunda KTM'nin wildcard ile birkaç yarışmaya katılabilmesi ise olasılık dahilinde.

KTM'den gelen en ilginç haber ise bu motosikletin tam 100 adet üretilecek ve dışarıya satılacak olması ! Yani 150,000-200,000 € olması planlanan etiket fiyatını ödeyebilirseniz, bu motosiklete siz de sahip olabilirsiniz(!) .

 

KTM CEO'su Stefan Pierer:

KTM, 2017'de MotoGP'ye Katılmayı Planladığını Açıkladı ! 1. İçerik Fotoğrafı

 

200 beygirin üzerinde olması beklenen motosikletin, MotoGP takımlarına satılması planlanan versiyonunun ise; verilecek destekler ile beraber takımlara birkaç milyon euro'ya mal olması bekleniyor. Bu haber ile birlikte MotoGP'ye katılacak olan motosiklet firmalarının sayısı da 3'e çıkmış oldu.

 

Hatırlanacağı üzere Suzuki, 2015 sezonunda, yani gelecek sezonda fabrika takımı klasmanında MotoGP'deki yerini alacak. Fransız Randy de Puniet'nin test sürücüsü olduğu Suzuki takımında, gelecek sezon hangi sürücülerin resmi olarak yarışacağı ise şimdilik netlik kazanmış değil.

 

İtalyan motosiklet üreticisi Aprilia ise, 2013'te Aleix Espargaro'nun sürmüş olduğu ART motoruna seamless şanzıman ve pnömatik valf modifikasyonlarının yanı sıra çeşitli geliştirmeler uygulayarak 2016 sezonunda padoklardaki yerini almak istiyor.

 

KTM, 2017'de MotoGP'ye Katılmayı Planladığını Açıkladı ! 2. İçerik Fotoğrafı

 

2017'de KTM'nin MotoGP projesinde yer alacak isim sorulduğunda ise Stefan Pierer, şuanki LCR Honda sürücüsü Alman Stefan Bradl'ın kaçırılmayacak bir sürücü olduğunu belirtiyor. Bradl'ın Honda ile olan tecrübesi, muhtemel takım ile aynı dili paylaşacak olması ve Almanya'nın KTM için Avrupa pazarındaki en büyük paya sahip olan ülke olması; Pierer'in bu açıklamasını da ayrıca destekler nitelikte... 

 

Stefan Bradl:

KTM, 2017'de MotoGP'ye Katılmayı Planladığını Açıkladı ! 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR