in

KTM 390 Adventure Fısıltıları…

Yazar: Batuhan Emrem

Yakın süre içerisinde KTM’den 390 Duke modeli baz alınarak üretilen bir macera motosikleti haberi gelebilir.

Macera motosikleti kavramı özünde, asfalt üzerinde hem bir yol motosikleti kadar güvenli ve konforlu sürüş sunan hem de yolun bittiği yerde durmadan devam etmeye yetecek düzeyde off-road sürüş becerisine sahip bir motosikletten ibarettir. Dayanıklılık, uzun menzil ve kıvrak bir şasi ile macera motosikletlerinin temeli basitliğe dayanır. Ancak son yıllarda markalar arasında hızla artan rekabetten ötürü her firmanın bütün modellerinde olduğu gibi macera motosikletlerini de bir yığın elektronik sistem ve beygir güvüyle boğmaya başlamasından ötürü bu sınıfta yer alan motosikletler özlerinden uzaklaşarak oldukça ağır, zaptedilmesi güç birer gergadan haline geldiler.

 

Motosiklet pazarında ise, Avrupa için konuşacak olursak, orta ve küçük sınıfta sağlam, uzun menzil sunan bir depoya sahip ve fazla komplike olmayan bir macera motosikleti arayan müşteriler için neredeyse hiç seçenek bulunmuyor. Bu boşluğu ilk olarak farkedip harekete geçen firmalardan biri ise Britanyalı bir firma olan CCM olmuştu. CCM, Adventure GP450 isminde Dakar motosikletlerine oldukça benzeyen bir modeli üretmiş ve aynı zamanda yan çanta ve ön cam gibi yolculuk aksesuarlarını da motosikletiyle birlikte sunmuştu. Kulağımıza gelen bilgilere göre okyanusun bu unutulmuş bölgesindeki ıssız sulara atlamak isteyen bir başka marka ise daha çok off-road motosikletleriyle tanınan KTM oldu. KTM başarılı naked modeli 390 Duke şasisi ve motoru üzerine bir macera motosikleti yaratmayı amaçlıyor. Elbette mevcut şasiyi daha da güçlendirmesi ve motoru daha tutumlu ve düşük devirde daha çok torklu bir hale getirmesi muhtemel.

 

KTM 390 Adventure Fısıltıları... 1. İçerik Fotoğrafı

 

KTM böyle bir modelle ilgili henüz bir bilgi veya görsel paylaşmış değil, ancak motosikletin, Duke ailesinin küçük üyelerinde olduğu gibi Hindistan’daki Bajaj ile ortak üretilmesi söz konusu. KTM’den bu haberle ilgili gelecek gelişmelere kulağımız açık. “KTM 390 Adventure” şu an için yalnızca bir söylenti olsa bile gerçek olan bir şey varsa,o da motosiklet pazarında herhangi bir markanın acilen doldurması gereken orta sınıf bir macera motosikleti açığının bulunması.

İlginizi Çekebilir
Triumph Scrambler 1200 Bond Edition Tanıtıldı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yamaha YZF-R25 ve R3… Çok Yakında !

2014 Honda NM4 Vultus

REKLAM