KTM'in Gizli Moto2 Projesi Ortaya Çıktı!

Sektörel Yazar: Alişan Fidan

KTM'in Gizli Moto2 Projesi Ortaya Çıktı!

Bu güne kadar kapalı kapılar ardında geliştirilen Moto2 motosikleti projesi bu hafta açıklandı ve bu haber büyük ses getirdi.

 

Avusturyalı KTM, Grand Prix Dünyası’nı ortağı WP Süspansiyonları ile beraber ürettiği Moto2 motosikleti ile şaşırttı. KTM, bu hafta Almeria’da düzenlediği bir sunumda motosikleti tanıttı.

 

Moto2 sınıfı KTM’in gözünde büyük Grand Prix stratejisinin bir parçası. Moto3 projesinin başarısından sonra, 2017 yılında tamamlanması planlanan MotoGP projesine giden yolda yeni yeteneklerin takıma kazandırılması amacıyla bu sınıfta bir motosiklet yapılma kararı alındı.

 

KTM'in Gizli Moto2 Projesi Ortaya Çıktı! 1. İçerik Fotoğrafı


 

 

Bu strateji Moto3’te Red Bull KTM takımını yöneten Ajo takımında hali hazırda uygulanıyor. Bu arada Ajo’nun Moto2 2015 Dünya Şampiyonu olan Johann Zarco’yu

hala bünyesinde tuttuğunu da belirtmek isteriz.

 

KTM’in Moto2 projesinin varlığı kapıların ardında gizli bir şekilde yürütülüyordu ve bu haber birçok insan için sürpriz oldu.

Moto2 sınıfında Honda’nın CBR600RR için ürettiği motor kullanılıyor. Kullanılan bu motor üreticilerin bir kısmının bu sınıfa girmesinde en büyük engeli oluşturuyor. Buna örnek vermek gerekirse Aprilia Moto2 sınıfına girmenin planlarını yapıyordu fakat tam olarak bu motorun yüzünden girmekten vazgeçtiler.

 


KTM'in Gizli Moto2 Projesi Ortaya Çıktı! 2. İçerik Fotoğrafı


Bir Moto2 aracına sahip olmak KTM’in serisini tamamlıyor. KTM eğer Moto2’ye gireceklerse kendi yapmadıkları bir motorla çalışacak bir motosiklet üretmeyi kabul etmiş gibi gözüküyor.

 

Tabii bu durum 2019 yılında değişebilir. Honda’nın Moto2 sınıfının motorlarını üretmesi için yapılan anlaşmalar 2018 sezonunda son bulacak ve Honda, yaptığı açıklamada bu motoru Moto2 sınıfına sağlama konusunda pek ilgili olmadıklarını söylemişti.

 

Moto2 sınıfının yeni motorunun ne olacağı ile ilgili bir çok spekülasyon mevcut fakat herkesin ortak isteği sınıfın rekabetçi ortamının devam etmesi.

Bu sınıfta yarışan takımlar ise motor üreticisinin değişimi konusunda biraz isteksizler çünkü Moto2 sınıfında yarışmak diğer sınıflara göre çok daha az maliyetli.

Moto 2 sınıfında yarışmak Moto3’den daha ucuz çünkü makinelerin maliyeti hazır gelen motorlar sayesinde çok mininuma iniyor.

 

KTM’in Ceosu Stefan Pierer yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Moto2 projesi bizim için büyük bir adımdı. Büyümemiz ve uzun dönemli yatırımlarımızla Grand Prix yolundaki son eksiğimizi kapatıyoruz. Genç bir pilot Amatörler Kupası’nda yarıştıktan sonra önce bizim Moto3 sonra Moto2 sonra da MotoGP takımımızda yarışabilecek. Bu konsept hem KTM hem de WP’nin profesyonel Dünya’da defalarca denediği ve olumlu sonuç aldığı bir yöntemdir. İleride KTM Akademisinin içinden yetişmiş yarışçılarımızın MotoGP sınıfında yarıştığını göreceğiz.”

 

YORUMLAR