KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E!

Yeni Model Yazar: Moe

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E!

Avusturyalı firmanın son bombası, birkaç yıldır diğer üreticilerin de yoğun ilgi göstermeye başladığı elektrikli motosiklet alanında geliyor.

KTM, uzun süredir beklenen elektrikli dirt bike projesini sonunda gözler önüne serdi... Sonunda diyoruz, çünkü Avusturyalılar Freeride E'nin prototipini zaten 3 sene önceki Eicma fuarında sergilemişti! Anlaşılan o ki; firma bu 3 senelik uzun periyotta, prototip modelin üzerindeki hataları gidermekle fazlaca uğraşmış. Belki de, sektörün elektrikli motosikletler üzerindeki algısının değişmesi ve gelişmesi de beklenmiş olabilir, kim bilir! Ancak şu bir gerçek; lansmanından bu yana oldukça yoğun bir ilgi ile karşılaşan Harley Davidson'ın elektrikli Livewire modeli, bu alanda elektrikli motosikletlere an itibariyle çok farklı bir soluk getirmiş durumda. Harley Davidson Livewire ile ilgili detaylı haberimiz için bakınız: Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire

 

KTM'nin <a href=Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Freeride E'ye dönecek olursak; turuncuların bu yeni canavarını, yaklaşık 42 Nm maksimum tork üreten, 22 beygirlik su soğutmalı PMAC elektrik motorunun beslediği bilgisi veriliyor. Prototip modelinden farklı olarak, artık üretime hazır modelde Lithium-Ion bataryanın da geliştirildiği görülüyor. Seleyi kaldırıp, 4 vidanın sökülmesi ile kolaylıkla çıkarılıp değiştirilebileceği belirtilen bataryanın, 80 dakikada tamamen doldurulduğu rivayet ediliyor. Full şarjlı bataryanın ise yaklaşık 1 saatlik bir sürüş sunduğu da verilen bilgiler arasında.

 

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Avusturyalı firma, iki farklı Freeride E modelini piyasaya sürecek; enduro modeli KTM Freeride E-XC ve supercross modeli KTM Freeride E-SX... Şimdilik bu elektrikli motosikletler sadece Avrupa'da satışa sunulacak. Bunun için de KTM, Avrupa'nın bir çok farklı şehrinde elektrikli motosikletlerine özel E-Park sürüş parkurları açmış durumda...

 

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 3. İçerik Fotoğrafı

 

2015 yılında E-SX ve E-XC'nin yanı sıra bir supermoto modelinin de piyasaya çıkarılması bekleniyor. Supercross model KTM Freeride E-SX'in Almanya fiyatı 10,995€ olarak belirlenirken, Freeride E-XC'nin fiyatı yine Almanya için 11,295€ olarak belirlenmiş.

 

 

 

 

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 4. İçerik Fotoğrafı

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 5. İçerik Fotoğrafı

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 6. İçerik Fotoğrafı

 

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 7. İçerik Fotoğrafı

 

KTM'nin Yeni Elektrikli Arazi Canavarı: Freeride E! 8. İçerik Fotoğrafı

 

YORUMLAR