KTM RC16 Pist Testinde Görüntülendi

Yeni Model Yazar: Alişan Fidan

KTM RC16 Pist Testinde Görüntülendi

KTM 2017 yılında MotoGP’de kullanmak için ürettiği RC16’yı pistte test ederken görüntülendi.

KTM RC16 Avusturya’dabulunan Red Bull Ring pistindeki testler sırasında görüntülendi. Hatırlamayanlar için hemen ara bilgi geçmek gerekirse KTM 2017 yılında MotoGP padoğunda olmak istediğini ve yeni bir V4 MotoGP platformu üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Ayrıca bu platform 140.000 Euro gibi bir fiyattan gücü de biraz düşürülerek halka satılacak.


Avusturyalı firma Mika Kallio ile test sürüşlerini yapması için anlaştı. Fakat fotoğraflarda gözüken kişi Alex Hofmann. Eski bir MotoGP pilotu olarka Kallio’nun katkılarının KTM RC16 için mükemmel olacağını düşünüyoruz.


Fakat karşılaştırmayı ne kadar sevmesekte Honda’nın RC213V’siyle aralarındaki farkları ve benzerlikleri kısaca irdelemek istiyoruz.KTM RC16 Pist Testinde Görüntülendi 1. İçerik FotoğrafıÖndeki hava yuvaları, egzoz ve arka taker salıncağı çok Honda ile benzer özellikler taşıyor. KTM RC16 tabii ki trellis şasiye sahip. Tüm MotoGP motorları gibi 17inçlik jantlara ve karbon fiberden yapılmış fren disklerine sahip.  Süspansiyonlar WP tarafından hazırlanmış. WP süspansiyonlarının KTM’nin bir alt kuruluşu olduğunu hatırlatalım. RedBull’un sponsorluğunu da unutmayalım. RedBull kaplaması araca farklı bir hava vermiş.


Burada hiç ufak sürpriz yok. RedBull kendi adıyla geçen bir pistin Avusturya’da sahibi konumunda ve bu pist MotoGP takvimine 2016 yılında katılacak.KTM RC16 Pist Testinde Görüntülendi 2. İçerik Fotoğrafı


KTM ve RedBull aynı ülkenin vatandaşları ve bu iki firma daha önce Moto3 kategorisinde beraber çalışarak büyük bir başarı elde etmişlerdi. Bu iki firma beraber çalışırsa ne olur izleyip göreceğiz.

 

Bu test günü hakkında üreticiden gelen açıklamalar ise umut vaad eder şekilde. Motorsporları bölümü direktörü Pit Beirer, yaptığı açıklamada “Perşembe günü mükemmel geçti. Test gününde herşey beklediğimiz gibi geçti ve sadece KTM için değil ayrıca tüm Dünya üzerindeki fanlarımız için de önemli bir gün oldu. Projenin başlangıcından bu noktaya gelmemiz çok önemliydi. Test aşamasında bile pistte problemsiz birçok tur atmamız bize gerçekten motivasyon sağlıyor. Alex’e ve tüm ekibe sarf ettikleri efor için teşekkür ediyorum. Bu testlerden elde edeceğimiz sonuçlar 2017 yılında çıkacağımız MotoGP sahnesi için çok önemli.” Dedi.KTM RC16 Pist Testinde Görüntülendi 3. İçerik Fotoğrafı


Teknik director Sebastian Risse ise “ Bu test sırasında takımda çok büyük bir baskı oluştu çünkü beklediğimizin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaştık. Çok şükür ki herşey planladığımız gibi gitti ve bu test günlerinden aldığımız veriler optimist bir bakış açısına sahip olmamızı sağlıyor. Gerçek detaylı işler için hala çok uzağız. Kat etmemiz gereken çok uzun bir yol var fakat bu geçirdiğimiz üç gün bizim için cidden önemliydi.” diye ekledi.


KTM RC16 Pist Testinde Görüntülendi 4. İçerik FotoğrafıEski MotoGp pilotu AlexHofmann’ın motosikletten memnun olduğu yüzünden anlaşılıyordu. Alex test günü hakkında “Bu müthiş kısa zaman içinde KTM’nin ortaya çıkarttığı ürünün başarısını tebrik etmek gerekiyor. Motosiklete olan aşkımızı sadece benim değil burada bulunan tüm arkadaşlarımızın yüzünde görmeniz mümkün. dedi.

Bul yıl içinde Mika Kallioile bir test sürüşü daha yapılacak.

YORUMLAR