Kumaş Malzemelerimi Nasıl Temizlemeliyim?

Giyim Yazar: Motoron

Kumaş Malzemelerimi Nasıl Temizlemeliyim?

Motosiklete Dair Bilmeniz Gereken Ancak Sormaya Çekindiğiniz Her Şey

İlk olarak içerideki etiketlere bir göz atın. Çoğu kumaş malzeme aynı şekilde temizlenir, fakat yine de özel olarak kuru temizleme gibi bir öneri var mı kontrol edin. Genellikle kullanılan teknik, iç katmanların ve korumaların çıkarılması ve üst katmanın çamaşır makinasına atılmasıdır. Genellikle standart bir deterjan uygun olacaktır, yine de piyasada özel yıkama malzemeleri bulabilirsiniz. En önemlisi, asla ve asla yumuşatıcı kulllanılmamasıdır; çünkü bu su geçirmez katmanın verimliliğini düşürecektir.

 

Bazı ürünler yıkandıktan sonra doğal kurumaya bırakılmalıdır. Bunu ya askıyla çamaşır ipine asarak ya da sıcak bir oda da kurumaya bırakarak yapabiliriz. Ancak asla radyatör üzerine bırakmamalıyız. Çok ani ve yüksek hızı zararlı olabilir. Nadiren de olsa bazı Gore-Tex malzemeler sıcaklık veya kurutma makinasına ihtiyaç duyabilir. Emin olmanın tek yolu etiketleri kontrol etmek. Yıkamadan sonra giysileriniz muhtemelen biraz kırışık görünecektir, fakat ütülemek genellikle kumaş malzemeler için iyi değildir – tabii her zamanki gibi burada da bazı istisnalar var: bazı Gore-Tex ürünlerini, kiri kaldıracak bir kumaş parçası üzerinden sıcak ütüyle ütüleyerek temizlemek gerekiyor.

 

KUMAŞ MALZEMEMİ NASIL YENİDEN SU GEÇİRMEZ HALE GETİRİRİM?

 

Yeniden su geçirmez hale getirilecek her giysinin ilk olarak temizlenmesi gerekir. Yüzeysel olarak su geçirmez hale getirilmiş bazı yeni kumaşlarda sadece bu bile tek başına yeterli olabilir. Bunların genelde kurutma makinasında kurutulması gerekir. Yıkamayla kir uzaklaştırıldıktan sonra, kurutma makinasının ısısıyla koruyucu malzeme yeniden şekillenip özelliğini kazancaktır. Fakat yine de test edip görmelisiniz – eğer su yüzeyde birikmiyorsa, dayanıklı bir su uzaklaşrıcı (Durable Water Repellent - DWR) ile yeniden kaplanması gerekebilir. Bu yüzeyden uygulanan malzemeler eşit miktarda tüm kumaşın üzerine püskürtülür, sonra yarım saat kadar kurumaya bırakılır.

 

Kumaş Malzemelerimi Nasıl Temizlemeliyim? 1. İçerik Fotoğrafı

 

Su geçirmez kaplaması dış kumaş katmanın içinde olan kıyafetler, “wash-in” sistemiyle de işlem görebiliyor. Giysiyi bir kez yıkadıktan sonra, makinada deterjan olmadığından emin olunduktan sonra, yalıtıcı maddenin üzerinde yazan talimatlara uygun olarak tekrar yıkanması gerekiyor.

 

YORUMLAR