Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı

Tayvan menşeili scooterları ile meşhur Kymco firması, ortaya çıkan patent görüntülere göre ürün yelpazesini daha büyük naked motosikletlere kadar genişletmeye hazır.

Tayvan motosiklet üreticisi Kymco firması, dizaynı Kawasaki ER-6n’i andıran bir patent tasarımı kayda geçirdi. Patent tasarımı, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından ortaya çıkarıldı. Bu ofis fikri mülkiyet (marka, patent, tasarım vb.) konularında firmaların haklarını, menfaatlerini korumaya yardımcı olan, hem buluşların hem de çeşitli tasarımların korunması konusunda uzman bir kurumdur. Ortaya çıkan patent taslağı, Kawasaki ER-6n modeline ve grenajlı kardeşi Ninja 650’ye benzeyen bir arka masa, amortisör ve motor özellikleri gösteriyor. Fakat Kymco dizaynının, Kawasaki kardeşlerden daha farklı şasi ve kasaya sahip olduğu görülüyor.Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı 1. İçerik Fotoğrafı

Kymco Patent Çizimleri


Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı 2. İçerik Fotoğrafı

Kawasaki ER-6n


Bu taslak, ilk bakışta Asya Pazarı için Tayvan yapımı basit bir motosiklet gibi görünebilir fakat yakından bakıldığında bu taslağın, Kawasaki ER-6n modeli ile bazı benzerlikler taşıdığı görülebilir, söz konusu modelden ödünç alınmış özellikle motorun alt kısmına ait bazı tanıdık öğeler görülebilir. Aynı reçeteyi kullandığı düşünülen bu taslak modelde arka masa ve arka süspansiyon yanı sıra egzoz sistemi de benzerlik gösteriyor. Benzerlikler olmasına rağmen, Kymco modellerinin iskeletleri ile hala bazı farklılık bulunuyor. Güç anlamında bakıldığında da ER6n modelinde, 8,500 devirde 71 beygir ve 7,000 devirde 64 nm tork üreten 650cc paralel twin bir motor bulunuyor.


Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı 3. İçerik Fotoğrafı

Kymco Patent Çizimleri


İsminin ne olacağı henüz bilinmeyen esrarengiz model, elbette pazarda kendine bir yol çizecektir. “Avrupa pazarının bir başka ER6’ya ihtiyacı olmasına gerek var mı?” sorusunun cevabının altında ise bu modelin, Kawasaki modelinden daha uygun fiyatlı olabileceği yatıyor. Bir de görüntü olarak Kymco taslak modeli, baz aldığı ER6’nın havasından daha sert bir görünüme sahip.


Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı 4. İçerik Fotoğrafı

Kymco Downtown 300i 


Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı 5. İçerik Fotoğrafı

Kawasaki J300


Bu arada bu iki firmanın önceden uzun bir işbirliği geçmişi olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim. Kawasaki J300 ve J125 modellerinin tasarımı gerçekte Kymco’nun Downtown 300i and 125i modellerinin tasarımına dayanırken, bu birliktelik Kawasaki’nin ürün gamını Kawasaki J300 ve J125 modelleri ile genişletmesiyle sonuçlanmıştı.


Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı 6. İçerik Fotoğrafı


Kymco’dan, Kawasaki ER-6 Bazlı Naked Modelin Patentleri Ortaya Çıktı 7. İçerik Fotoğrafı

Kymco Patent Çizimleri


Yeni tasarım patenti ise devam eden bu işbirliğinin bir parçası olacağa benziyor ve bu durum Kymco, naked motorunu ER-6n ve Ninja 650 platformuna adapte etmesiyle devam edecek. Avrupa’da doldurulan bu patentler, modelin Euro4 regülasyonlarıyla uyumlu ve standart ABS’li bir opsiyonun da sunulacağı anlamına geliyor.

YORUMLAR