Laci’nin İntikamı

Rauf Gerz

Laci’nin İntikamı

Allah’ın eksik tekerleği, Plastik metal karışımı ucube, Kendi başına ayakta bile duramayan denge özürlü yağ benzin yumağı, Defol, gözükme gözüme…

Rauf Gerz

Motoron Dergisi Yazarı

Çok kızgınım Laci’ye. Daha önce aramızın bozulduğu zamanlar olmuştu ama böyle intikam alacağını hiç hesaplamamıştım.

 

Son birkaç yıldır kışları pek görüşemiyoruz. O kapalı garajda gününü gün ediyor, ben ise iş güç, ona sigorta, benzin, bakım gibi giderler için para kazanma telaşındayım. Saçım olmasa da süpürge ettiğim söylenebilir.

 

Bu kış neredeyse hiç görüşmedik. Ama ona karşı sorumluluklarımı yerine getirip mutlaka aküsünü kontrol ettim yani. Daha ne yapabilirdim ki?

 

Son birkaç aydır bende bir tuhaflık var. Şubat’ın sürpriz günlerinden birinde oğlumu da alıp biraz Laci’yi gezmeye çıkartalım diye özveride bulunduk. Yoksa kendi başımıza gezmesini bilmiyoruz sanki, maksat Laci bir hava alsın.

 

Geçen yıl çıkartıp kenara koyduğum pantolonu aynı yerden alıp giymeye yeltendim ki…

 

Allah Allah; bu pantolon durduğu yerde nasıl çekmiş olabilir? Yoksa Atahan’ın pantolonunu mu giydim? Ama yoo onunla bir örnek değil pantolonlar. Ulannnn…

 

Bu göğüs kafesimin oradan başlayıp aşağıya doğru inen ve halk arasında göbek tabir edilen, benim hayatımda kendimde hiç görmeyip varolan arkadaşlarımınkiyle alay ettiğim yumuşak su torbası kıvamlı şeyden bende de olmamış mı?

 

Bilen bilir, ben motorumla konuşurum. Dertleşiriz, sohbet ederiz. Bazen sırlarımı paylaşmışlığım bile vardır. Olmadık yerlerde arıza yaptığı zamanlar çok kızarım ona. Bazen dengede kalamayıp ikimizi birden yere serdiği de olmuştur. Bu gibi durumlarda bir süre selesine bile bakmam. Ama sonunda hep el-gidon tutuşup yola beraber gideriz. Arkadaşım, akrabam gibi bir nevi. Ama bu tentesi yırtılasıca gıcıkla üç beş ay birlikte takılmayınca insanın başına bu kadar can sıkıcı iş açılır mı? Bu bana reva mı? Ben onun aküsü bitti mi diye düşüneyim onun yaptığına bak.

 

Laci’ye bu kadar çamur atmama ve tüm gerçeklerin ilerleyen yaş, tembellik, az hareket bol tıkınmayla sabit olduğunu biliyor olmama rağmen bu çıkış beni rahatlatıyor. İnsan, başına gelen memnun olmadığı şeyler için hep bir sorumlu arar ya, hah işte benim göbeklenmeminki de Laci’den başkası olamaz. Böyle aptalca düşünüyor olmanın beni gerçekten mutlu ettiğini de söyleyeyim. Bu durum muhtemelen onunla bu yıl daha çok gezeceğimiz ve hiç hoşlanmadığım gelişme çağındaki göbeğimden kurtulmak için birlikte kuracağımız yeni bir ittifak olacağı anlamına geliyor.

 

Dalga geçmiyorum. Onunla her gün işe geldiğimde fazladan bin kalori yaktığıma eminim. Karar verdim bu yılki iş gezilerine onu da götüreceğim.

 

Bu ay kendi Laci’nizle buluşmak ve plan yapmak için bildiğiniz gibi en iyi zaman. Fuarda aldığınız ara gazı ve birkaç parça eşyayla ruhen hazırlık tamamlanmış olmalı. Kredi kartına bilmem kaç taksitle bin 500 liraya bile motosiklet satılırken ekonomik olarak ulaşamadığından kimse dert yanmasın. Sigara parasına motor sahibi olmak mümkün artık. O zaman, haydi yollara.

YORUMLAR