Lastik Basıncı Önemli Mi?

Çeşitli Yazar: Pervin Ozulu

Lastik Basıncı Önemli Mi?

Hava basıncının önemini herkes bilir aslında, ama kolaylıkla ihmal da edebiliyor insan.

Motorun ve sürücünün ağırlığını taşıyan lastik değil de lastiğin içindeki havadır diye düşünürsek, doğru hava basıncın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.


Aşırı ısınma ve patlama riskinin olmaması için basıncın doğru olması gerekmektedir, hem yakıt tasarrufu, güvenli sürüş ve yol tutuşu için ayrıca çok önemli bir etkendir. Hava basıncı soğukken ölçülmelidir, çünkü sıcaklıkla basınç artar. Bir basınç ölçer edinip motora binmeden önce ölçüm yapmak en güvenli yoldur, çok kısa bir sürüşte bile lastikler ısınır ve hemen hava basıncı etkilenerek artar.


Lastik Basıncı Önemli Mi? 1. İçerik Fotoğrafı


Eğer lastik yanaklarını incelerseniz kullandığınız lastiğin kaç psi basınçla şişirileceği yazar.


Doğru basınçla yol tutuşun bire bir etkilendiğini geçenlerde kendim yaşadım. Son zamanlarda koşturma ve taşınma durumum arasında motorumla biraz az ilgilenebildim, bir kaç gün önce kısa bir gezimde sürüş esnasında yol tutuşum anormal bozulduğunu fark ettim, güven duygusu azalmıştı, özellikle virajlarda zorluk hissettim. Biraz ara verince benim mi ayarım bozuldu yoksa neler oluyor diye düşünmedim değil. Lastiklerimi yeni kontrol ettim diye düşünüyorken aslında bazen zamanın ne kadar çabuk geçtiğinin farkında olmuyoruz.

Ertesi gün yine motorumla çıktım, hemen bir benzin istasyonuna uğradım. Lastikler bu sıcak havada ısındığı halde ve basıncın daha da yüksek olması gerektiği halde çok çok düşük çıktı. Ön iyi idi ama arka 16 psi ye düşmüş. "Olamaz" deyip kalakaldım.

Yani neymiş mesele?

Önce kontrol… kontrol…  yine kontrol… ve sonra sürüş.

YORUMLAR