LIQUI MOLY’den Renkli Bir Girişim: Fosforlu Yeşil Motor Yağı!

Bakım Ürünü Yazar: Özlem Köseoğlu

LIQUI MOLY’den Renkli Bir Girişim: Fosforlu Yeşil Motor Yağı!

Motosikletler için motor yağları, katkı maddeleri, oto bakım ürünleri ve servis ürünleri gibi üstün kalitede geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Alman firma LIQUI MOLY, aşınmaya karşı güçlü koruma sağlayan yeni nesil MOLYGEN ürün serisi ile isminden bahsettirmeye devam ediyor.

Farkını, henüz daha en başında yağı doldururken hissedebileceğiniz LIQUI MOLY'nin yeni nesil Molygen yağları alışıldığının aksine kahverengi değil, fosforlu yeşil renkte. Peki, bu yeşil rengin özelliği nedir? Yeşil renk, motordaki sürtünmeyi yüzde 15'e kadar, aşınmayı ise yüzde 30'a kadar azaltan, güçlü koruma özelliğini göstermektedir.

Bu koruma, "friction modifier" (sürtünme değiştirici) adı verilen maddeler, daha doğrusu birden çok sürtünme değiştiriciden oluşan bir sistem sayesinde elde ediliyor. Bu maddeler, başka bazı elementlerin yanı sıra tungsten tabanlıdır. Sürtünme değiştiriciler, motordaki metal yüzeyleri düzleştiren ve mikroskobik boyuttaki eşitsizlikleri dengeleyen kimyasal maddelerdir. Böylece motordaki sürtünme, dolayısıyla yakıt tüketimi azalmaktadır. Ayrıca bu maddeler, ek olarak aşınmaya karşı da koruma sağlamaktadır. Yeni nesil yağlar, aynı kalitedeki geleneksel motor yağlarına kıyasla aşınmayı yüzde 30'a kadar daha fazla azaltmaktadır.


LIQUI MOLY’den Renkli Bir Girişim: Fosforlu Yeşil Motor Yağı! 1. İçerik Fotoğrafı


Özellikle sıkışık ve çok dur-kalk yapılan şehir trafiğinde bu konu, oldukça önem taşımaktadır. Motoru, ışıklarda veya duraklamalarda kısa süreli olarak istop ettirdiğinizde, motor yağının hareketi de durmakta ve tekrar çalıştırdığınızda daha fazla aşınma meydana gelmektedir. İşte bu noktada Molygen serisinin ekstra korumasının önemi ortaya çıkıyor. Bu koruma sayesinde motorun ömrü uzuyor, arıza ve onarım riski azalıyor.

Molygen ürün serisi, fosforlu yeşil renkte, viskozitesi 5W-20, 5W-30, 10W-30, 10W-40 ve 5W-40 olan beş motor yağını kapsıyor. Seride ayrıca, Molygen Motor Protect adlı, motora daha fazla koruma sağlayan, aşınmaya karşı koruma katkı maddesi de bulunmaktadır. Daha uzun ömürlü ve sağlıklı motorlar için LIQUI MOLY’nin Molygen ürün serisi ile tanışmaya hazır olun.

YORUMLAR