Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?

2015 MotoGP Şampiyonu Lorenzo ve Yamaha’nın Takım Müdürü Lin Jarvis, MotoGP’de ses getiren ayrılık hakkında konuştu. Jorge Lorenzo için, sürüş stiline bu kadar uyan bir motosikleti ve başarıları kanıtlanmış bir takımı bırakmak gerçekten ciddi cesaret isteyen bir hareket oldu. Gelin bu duruma yakın bir bakış atalım…

2017 ve 2018 MotoGP sezonları için Ducati ile anlaşma imzalayan Lorenzo, MotoGP padoklarında bu hareketi ile dalgalanmalara sebep olmuştu. 2015 MotoGP Şampiyonu Lorenzo’nun ve Yamaha’nın patronu Lin Jarvis’in bu konu hakkında yaptıkları açıklamalara ve ayrılık sebebi olabileceği düşünülen konulara bir değinelim…

 

Başarılı bir sekiz seneden sonra, MotoGP Şampiyonası’nda dokuzuncu senesine giderken, Jorge Lorenzo’nun Yamaha’yı bırakması size de şaşırtıcı gelmedi mi? Söylentiler yayıldığı sırada, Lorenzo’nun Ducati ile flört etme aşamasında olduğu biliniyordu ve Yamaha’dan beri şimdiye kadarki en iyi anlaşması denilebilecek anlaşmasını yapmış olduğu söyleniyor. Hatta İtalya’da spor haberleri yapan bir sitenin yayınına göre de, iki senelik anlaşma için Lorenzo’ya 25 milyon € ödenmesi planlanmış.


Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?  1. İçerik Fotoğrafı

Jorge Lorenzo - MotoGP Yamaha Takım Müdürü - Valentino Rossi

 

Ducati ile görüşmeler esnasında Lorenzo, henüz kontratı imzalamamış olsa da Yamaha’nın bu durumla karşılaşmasının hiçte iç açıcı olmadığı aşikar. Evet, Yamaha için gerçekten de iyi bir durum değildi. Ducati ise MotoGP’nin yıldız mı yıldız zirvedeki yarışçısını işe almak için oldukça hevesliydi. Bu esnada Lorenzo, özellikle hem takım arkadaşı hem de rakibi olan Rossi’nin 20 Mart 2016 tarihindeki Katar’daki ilk yarıştan hemen önce ve bir de Lorenzo’dan önce kontratı imzalamasının ardından, Yamaha ile çok fazlaca mutlu görünmemeye başlamıştı. Halbuki bu sırada iki yarışçıya da 2 senelik kontrat uzatma teklifi sunulmuştu.

 

Lorenzo, değişikliğin asıl sebebinin motivasyonu ile ilgili olduğunu vurgulayan sözleri ile konu hakkında açıklamada bulundu. “Pek çok sebep olduğunu düşünüyorum, fakat bunlardan en büyük sebep, motivasyonum. Farklı bir motosiklet ile kazanmaya çalışma çabam, Dünya Şampiyonası’nda geçen seneler sonrasındaki mücadelem, MotoGP’deki senelerim, her zaman yapmaya çalıştığım maksimum çabamı göstermeye çalışmam ile birlikte en profesyonel yarışçılardan biri olduğumu düşünüyorum ve işime konsantrasyonum yüzde yüzdür. Şu ana kadar sıkı çalışarak sahip olduğum motivasyonuma kavuşmak için, bu yeni mücadeleye ihtiyacım olduğunu hissettim.”


Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?  2. İçerik Fotoğrafı

MotoGP Yamaha Takım Müdürü Lin Jarvis

 

Tabii ki doğal olarak Yamaha, Lorenzo’yu kaybetmiş olmaktan ötürü oldukça üzgün. Yamaha’nın Takım Müdürü Lin Jarvis, bunu şu şekilde tanımladı: “Bu, tıpkı bir diskoya gitmek gibi, orada bir kıza dans etmeyi teklif edersiniz, ama o sizi değil de yanınızdaki erkeği seçer.” Jarvis, Yamaha’nın yapabileceği en iyi teklifi sunduğunu da belirterek Lorenzo’nun üç ana faktörle ilgili gittiğini kabul ediyor; para, rekabetçi bir motosiklet ve zirveyi diğer yarışçı Rossi ile paylaşmaktansa “kazanan” olmak.

 

Açıkça görüldüğü gibi bir takımda iki kazanan yarışçı olması zorlu bir durum fakat çoğu zaman bu durum iyi işliyor gibi görünüyordu.


Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?  3. İçerik Fotoğrafı

2015 MotoGP Avusturalya Phillip Island Pisti - Marc Marquez (Honda) ve Jorge Lorenzo (Yamaha) Çekişmesi

 

Sonrasında 18 Ekim 2015 tarihli Pazar koşulan Avustralya, Phillip Island GP’sinde Rossi, Marc Marquez’i, takım arkadaşının unvan kovalamacasının suç ortağı ve Lorenzo’nun destekçisi olduğu konusunda suçlayınca parçalar yavaş yavaş ayrılmaya başlamış oldu.

 

Jarvis açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Muhtemelen, oldukça iyi bir teklif aldı, büyük olasılıkla da bizimkinden daha iyi bir teklif. Bunun önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum. Ducati’nin şu anda rekabetçi bir motosiklete sahip olduğunu da düşünüyorum, bu yüzden değişiklik yapmak daha az korkutucu olsa gerek. Buna ilave olarak geleceğin takımında muhtemelen bir numara olmakta cazip bir seçenekti.”

 

Yamaha’nın yaklaşımı son derece kararlı bir yaklaşımdı ve zirvedeki iki yarışçıya takımlarında sahip olmak kolay bir iş gibi görünmese de bu durum, uzunca bir süre yolunda gitti.

 

Yine Jarvis, bu duruma şu sözleriyle açıklık getirdi: “Yamaha’da senelerdir Rossi ve Lorenzo’yu beraber yarıştırıyoruz ve bu yüzden tecrübe sahibiyiz. İnanın bana, aynı takımda kazanan iki patron ile bu işi götürmek hiçte kolay değil. Onlara her zaman adil ve eşit davrandık ve 2016 senesinin sonuna kadar da bunu yapmaya devam edeceğiz.”


Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?  4. İçerik Fotoğrafı

2015 MotoGP Shell Malezya Sepang Pisti - Valentino Rossi (Yamaha) ve Marc Marquez (Honda) Çekişmesi

 

Bu yüzde elli yaklaşım çok iyi çalışmadı, Sepang’ta 2015 MotoGP sezonunun sondan ikinci yarışında, Rossi ve rakibi Marc Marquez’in çatışmasının doruğa ulaşması ile araları açıldı ve Rossi’nin cezası, şampiyonluk umutlarını tehlikeye soktu. Lorenzo, Valencia’da kazanmaya devam etti ve Rossi bariz bir şekilde bu defa barut gibi sertti.

 

Sepang’tan başlayan soğukluk devam etti. Jarvis, Lorenzo’nun gitmesinin sebebi hakkında konuşurken “Bu konuyu, bana değil de Jorge’a sormalısınız diye düşünüyorum” dedi. “Sepang’ta ne olduysa gerçekten de talihsiz bir durumdu. Şampiyonanın sonunu ve garajın içindeki ruh halini kesinlikle etkiledi. Böylece Sepang öncesi, Jorge ve Vale beraberce sahneye çıktı ve dürüst bir şekilde söylemek gerekirse ilişkileri de oldukça iyi gidiyordu.”

 

“Tabii ki her zaman birbirleriyle rakip olarak kaldılar. Fakat takım bir aradaydı ve birbirleriyle çok iyi etkileşimdeydiler. Sepang sonrası bu değişti, bu yadsınamaz bir gerçek. Yönetim şeklimi değiştirmeli miydim ya da Yamaha durumu yönetebilecek miydi? Hayır. Açıkçası bu koşullar altında, böylesine zor bir durumu en iyi şekilde yönettiğimize inanıyorum.”


Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?  5. İçerik Fotoğrafı

2015 MotoGP Şampiyonu Jorge Lorenzo

 

Peki, sebep neydi? Lorenzo, bu konuyu daha çok üstü kapalı geçiştirmeyi tercih etti. Yamaha’ya geçirdiği seneler için minnettar olduğunu söylemekteydi. 2010, 2012 ve 2015 senelerindeki Dünya Şampiyonu unvanlarını, Yamaha olmadan düşünemediğini de belirtti. Fakat özellikle söylemese de hoşnutsuzluğunu bu okuduğunuz satır aralarından hissedebiliyorsunuz. Belki de onu köşeye sıkıştıran ve ciddi anlamda diğer bir teklif düşünmesine iten şey, tüm kariyeri boyunca amacının Yamaha ile kalması olduğunu söylemesiydi. Belki de bu yeni motivasyon, onu bir kıvılcımla harekete geçirmeye yardımcı olacaktı.


Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?  6. İçerik Fotoğrafı

2016 MotoGP Gran Premio Red Bull de Espana Jerez Pisti - Jorge Lorenzo

 

En son 23-24 Nisan 2016 tarihlerinde Gran Premio Red Bull de Espana Jerez Pisti'nde gerçekleşen MotoGP’nin dördüncü yarış sonunda Rossi’nin arkasında ikinciliği elde eden Lorenzo’nun motorundan indiğindeki gözlerindeki bakış her şeyi anlatmaya yetiyordu aslında. O anı izlerken, Lorenzo’nun “Evet, biliyorum daha iyi olmalıydım, ama bir şeyler eksik, bir şeyler doğru gitmiyor.” duygusunu hissetmemenize imkan yoktu.


Lorenzo, Yamaha’yı Neden Bıraktı?  7. İçerik Fotoğrafı


Şimdi biraz da Lorenzo’nun sözlerine kulak verelim: “Öncelikle, beraber geçirdiğim seneler için Yamaha’ya karşı oldukça minnettar olduğumu söylemeliyim. Fakat açıkçası hissettiklerini yaptılar ve ben de kendi hissettiğimi yaptım. Geçen seneden beri diyebilirim; insanın yapmak zorunda olanı hissettiği bir an geliyor. Fakat bunun asıl sebep olduğunu düşünmüyorum. Yamaha tarafından her zaman korunduğumu düşünüyorum. En önemli şey, eğer değişiklik yaparsam, daha önce de dediğim gibi, kafamdaki mücadele, sabah kalktığımda her zamankinden daha fazla ve mümkün olduğu kadar çok çalışmam için bana motivasyon veren mücadele. İşte, bu ana nokta, diğer motosiklet ile kazanmak ve bu meydan okuyuşa kafamın içinde sahip olmak.”

 

Bakalım Lorenzo’nun motivasyona bakış açısı işe yarayacak mı? Verdiği iyi bir karar mıydı? Tekrar fikrini değiştirir mi? Jarvis, Lorenzo’nun dönüşü için kapının her zaman açık olduğunu sözlerine eklemeyi ihmal etmiyor.

 

“Aynı ipte iki cambaz oynamaz” atasözünün tam anlamıyla oturduğu bir durum ile karşı karşıya olan Lorenzo’nun, her zamanki gibi mantıklı bir karar verdiğine inanmamakta elde değil. Çünkü bir yarışçı için en önemli şey motivasyon değil de başka ne olabilir ki? Lorenzo, hem takım arkadaşı hem de MotoGP’nin bir diğer sağlam favori yarışçısı ve azılı rakibi Rossi ile farklı takımlarda yer alarak oyuna daha da heyecan katmaya hazırlanıyor. 2017 MotoGP sezonunun nasıl çekişmeli geçeceği şimdiden merak konusu… 

YORUMLAR