LS2 FF323 Replica Isaac Vinales Kask

Motoron'dan Yazar: Moe

LS2 FF323 Replica Isaac Vinales Kask

Motoron ekipman dolabında bu ay yeni ve oldukça ilgi çekici bir kask var: LS2 FF323 Replica Isaac Vinales. Özen Motor’un uzun dönem testi için göndermiş olduğu FF323 Replica modelini Türkiye’de ilk kez pist şartlarında deneme şansı da bulduk. İşte LS2’nin amiral gemisi hakkındaki ayrıntılar…

1990 yılında MHR adıyla kurulan ve yaklaşık 17 yıl boyunca farklı markalara üretim yapan şirket, 2006 yılında LS2 ismiyle, kendi markasını oluşturarak dünya arenasına giriş yapmıştı. Ana ofisi Barselona, İspanya’da bulunan LS2 markası öyle hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş ki, Aralık 2009 verilerine göre sadece 2 yılda Avrupa’da 400.000 tüm dünyada ise 2 milyonun üzerinde kask satmayı başarmış, inanılmaz! Artık karbon fiber modelleriyle de premium sınıfa göz kırpan markayı MotoGP, WSBK serilerinde, Dakar’ın son galibi Cyril Despres’in üzerinde ve bir çok etkinlikte görebilmek mümkün.

Biz de MotoGP’de Loris Baz’ın 290km/s hızla yaptığı ve yara almadan kurtulduğu kazada kullandığı (Baz’ın Sepang testlerindeki korkutucu kazasını Youtube’dan izleyebilirsiniz) bu kaskı Özen Motor’dan alıp sizler için inceledik. Elimizdeki model Moto2’de Tech3 takımı ile yarışan Isaac Vinales’in replika modeli (Kısa bir Ertem Şener bilgisi: Soyadı tanıdık geliyor olabilir, Isaac Vinales şuaralar tüm MotoGP fabrika takımlarının radarında olan genç yetenek Maverick Vinales’in de kuzenidir). İlk bakışta canlı renkleri ile kendini belli eden kask, Motoron pist gününde de dikkatlerini çeken katılımcılardan tasarımı itibariyle oldukça olumlu tepkiler aldı. Günlük kullanımda da fark edilebilirliği artıran kaskın aykırı renklerine ekipçe bayıldık. MotoGP için tasarlanan ve Grand Prix yarışlarında hali hazırda Yonny Hernandez ve Loris Baz gibi isimlerce kullanılan kaskın dış yüzeyinde Tricomposite Fiberglass’dan (Fiberglass bazlı 3 katmanlı kompozit) oluşmuş oldukça dayanıklı ve hafif bir dış kabuk kullanılmış. Ayrıca 3 farklı kabuk kalıbı ile üretilen kaskın XXS’dan XXL’a kadar bedenleri mevcut.


LS2 FF323 Replica Isaac Vinales Kask 1. İçerik Fotoğrafı1390 gr ağırlığı ile de yarış kaskları arasında nispeten hafif bir alternatif. (Örneğin; Shoei X-Spirit II 1.450 gr, Arai RX 7GP 1.600 gr). Buğu önleyici Pinlock camı paketin içinden standart olarak çıkıyor ve eğer renkli vizör almak isterseniz 75 lira gibi oldukça uygun bir fiyata siyah, gri, şeffaf, sarı gibi vizör alternatifleri bulunuyor. Vizörlere ayrıca yarışlar için tear off şeritler takılabiliyor. Yıkanabilir ve çıkarılabilir antibakteriyel iç ped’lerin yanı sıra, kaskta nefesinizin vizörde direkt buğu oluşturmasını engelleyen nefes deflektörü ve rüzgar sesini azaltmaya yarayan çene perdesi de çıkarılabilir özellikte. ECE22.05 sertifikasına sahip kaskın güvenlik önlemlerine baktığımızda ise çift kaza anında açılmayı engelleyen metal vizör kilit mekanizması, piyasadaki en güvenli bağlantı şekli olarak D ring kilit sistemi, kuvvetlendirilmiş çene kayışı, ERS(Emergency Release System- Acil durumlarda sağlık ekiplerinin boynunuza zarar vermeden kaskınızı çıkarabilmesi için) önem taşıyor.


LS2 FF323 Replica Isaac Vinales Kask 2. İçerik FotoğrafıAyrıca boyun pedi ve günlük kullanım için arkadan görülebilen reflektör şeritleri de dikkatimizi çekiyor. Çene ve üst bölgede bulunan havalandırma kanalları ile kaskın arkasında ve spoiler bölgesinde bulunan hava çıkış kanalları kaskın içinde yeterli sirkülasyonu sağlıyorlar. Yoğun efor sarf edilen pistler için tasarlanan kask, sıcak geçen Motoron İstanbul Park pist günleri sonrasında hem hava sirkülasyonu hem de kafanızı çıkardığınızda/çevirdiğinizdeki stabilitesi ile bizden geçer not almayı başardı. Kaskın en beğendiğimiz özelliği muazzam vertikal görüş açısı sayesinde motosiklete kapandığınızda veya virajda sarktığınızda hiç bir şekilde kaskın üst bölmesi görüşünüzü kesmiyor. Böylece düzlükte önünüze rahatlıkla konsantre olabiliyor, viraj çıkışlarında düzgün görüş elde edebilmek için şekilden şekle girmek durumunda kalmıyorsunuz. Yedek parça ve bahsettiğimiz gibi vizör fiyatları da oldukça uygun olan kaskın şu anda 1.025 TL’den 725TL’ye düşmüş durumda… Kampanyayı kaçırmamanız tavsiye edilir.


Kendini kask üretimine adayan Arthur Liao tarafından 1990 yılında kurulan LS2, Barcelona (İspanya) merkezli bir Avrupa şirketidir. LS2, kasklarını titiz bir üretim aşamasının sonucunda, en iyi malzemenin teknoloji ile buluştuğu noktada kullanıcısıyla buluşturmayı vizyon edinmiş ve çok sıkı kalite kontrol sürecinden geçen ürünlerinin tüketicilerin tüm beklentilerini karşılaması için tasarlanmış olduğunu açıklıyor. Şu an 65’in üzerinde ülkeye ulaşan LS2 markası, Türkiye pazarında ve dünyada hızla büyümeye devam ediyor...


LS2 FF323 Replica Isaac Vinales Kask 3. İçerik Fotoğrafı
LS2 FF323 Replica Isaac Vinales Özellikleri:

Yüksek hızlar ve MotoGP için tasarlanmış, yeni nesil yarış kaskı

Çizilmeye dayanıklı ve kalın yarış vizörü

Tricomposite fiberglass 3 kabuklu dış yüzey

Double D Ring, takviyeli çene askısı, metal güvenli plaka ve rulo boyunluk

Çenede ve tepede havalandırma kanalları ve çene perdesi

Kullanılan havanın dışarı çıkmasını sağlayan arka çıkış kanalları

3D görünümlü, anti UV’li ve çizilmeye dayanıklı polycarbonate ön cam

Komple çıkarılıp yıkanabilen hipoalerjenik, hijyenik yanak padleri ve iç astar

Kaza anında hızlı çıkabilen yanak pedleri,

ECE 22.05 onay belgeli

D-Ring bağlantı kayışı

Orjinal kumaş taşıma kılıfı

• Beyaz camlı

Buğu önleyici Pinlock Camı

Ağırlık: 1390 gr


YORUMLAR