Marc Marquez Farkı Açıyor!

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Marc Marquez Farkı Açıyor!

MotoGP’de sezonun sonuna doğru yaklaşırken, AragonGP’sinde zafer İspanyol pilot Marc Marquez’in oluyor.

Valentino Rossi’nin Aragon’da yarışacağını açıklaması üzerine beklentiler değişirken heyecan yeniden yükseldi. Hafta içinde Misano’da test yapan kendisini iyi hissettiğini belirtti ve Aragon’a geldi. Cuma sabahı yağmurlu antrenman seansları gerçekleştirilirken Marquez ve Pedrosa’nın liderliği ile Cumartesi gününe geçildi. Cumartesi günü yağışsız ve güneşli geçerken Marquez ve Vinales antrenman seanslarını lider kapattı. Bunun dışında Pedrosa ve Lorenzo’nun güçlü performansları göze çarparken Aragon’a lider gelen Dovizioso formunu bulamamış görünüyordu. Rossi ise antrenman seanslarında ilk ona girmeyi başararak doğrudan ikinci sıralama seansına katılmaya hak kazandı.


Marc Marquez Farkı Açıyor! 1. İçerik Fotoğrafı

Geçtiğimiz hafta uluslararası bir yarış kazanan ilk kadın sürücü olan Ana Carrasco Aragon'da basın toplantısının konuşu oldu.


Pazar günü kırmızı ışıklar söndüğünde Lorenzo iyi bir kalkış yaparak liderdiği ele geçirdi. Vinales pol poziyonunda kalkmanın avantajını kullanamayarak beşinci sıraya kadar geriledi. Rossi ise Lorenzo’yu takip eden isim oldu. Beşinci sıradan kalkan Marquez Vinales ve Dovizioso’yu geçerek Doktoru takip etmeye başladı. Son 12 tura girilirken Marquez Rossi’yi geçerek Lorenzo’yu takibe başladı. Son sekiz tura girilirken Marquez liderliği ele aldı ve farkı açmaya başladı. Bu sırada Pedrosa da Rossi’yi geçerek üçüncü sıraya yerleşti ve Lorenzo’yu takip etmeye başladı. Son üç tura girilirken Pedrosa Lorenzo’yu geçerek ikinci sırayı elde etti. Yarış bu sıralamayla sona erdi ve podyum İspanyollardan oluştu. 


Marc Marquez Farkı Açıyor! 2. İçerik Fotoğrafı


Lorenzo sezonun ikinci podyumunu yine bir İspanya Gran Prix’sinde elde etti. Marquez Dovizioso’yla olan puan farkını onaltıya çıkarmayı başardı. Rossi ise 22 gün önce bacağını kırmasına rağmen Aragon’da beşincilik elde ederek bir kez daha ne kadar büyük bir sürücü olduğunu gösterdi.


Marc Marquez Farkı Açıyor! 3. İçerik Fotoğrafı


ARAGONGP SONRASI PİLOTLARIN AÇIKLAMALARI:

MarquezMotegi'ye bu küçük avantajla gitmek çok önemli. Başlangıçta pek iyi hissetmiyordum fakat denedim. Neler olduğunu anlamaya çalıştım ve sonra his geri geldi. Bu noktada kendi kendime zorlamalısın dedim ve Rossi'yi geçtim fakat açılmak zorunda kaldım ve mesafe kaybettim böyle olunca stres arttı. Lorenzo'yu yakaladığımda şimdi zorlayıp tempomu korumalıyım dedim çünkü Pedrosa'nın hızla yaklaştığını gördüm. Çok iyi hissetmiyordum fakat evimdeki yarışı kazanmalıydım. Çok fazla risk aldım fakat galibiyet fikriyle yarışa başlamıştım öyle de oldu. Motegi geçmişte çok zorluydu fakat geçen yıl iyiydim.


Marc Marquez Farkı Açıyor! 4. İçerik Fotoğrafı


PedrosaBence mutlu olmalıyız çünkü genel olarak güzel bir hafta sonu geçirdik. Tüm hafta pozitiftik ve belki de en kötü kısmı sıralama seansıydı ama bunu ayırırsak iyi çalıştık ve bu yıl oldukça rekabetçiyiz. Başlangıçta iyi değildim fakat önümdekiler virajı alamayınca kendimi Vinales'in arkasında buldum. Arka lastiğimi orta hamurlu seçtim çünkü kendimi daha rahat hissediyordum. Vinalesi geçmek uzun sürdü çünkü çok hızlıydı ben atak yapana kadar hata yapmadı. Toparlanmaya başladım ve tempomun iyi olduğunu anladım. Hafta boyunca olan performansımıza baktığımızda ödülümüz podyum oldu ve burada galibiyet için savaştık.

LorenzoBu podyumu Jerez'e tercih ederdim çünkü kazanmaya çok yakındım, uzun süre lider gidip böyle olması biraz kötü oldu. Ama gelişiyoruz ve önemli olan da bu, özellikle benim açımdan. Takım bana küçük ipuçları verdi ve işimi kolaylaştırdı. Aragon motosikletimiz için pek uygun değildi fakat Motegi olabilir. Orada tekrar galibiyet için savaşacağız. Orta veya sert hamur seçemememiz kötü oldu çünkü aynı yol tutuşunu alamayorduk. Son 7 ve 10 tur zorlanacağımızı biliyorduk ki öyle oldu. 1:49'larda tur atmak kolay olmadı. Gaz kolunu kontrol ederek lastiklerimi korudum. Pedrosa'ya yakın olmaya çalıştım ama yine de güzel bir podyum ve galibiyet çok yakındı.


Marc Marquez Farkı Açıyor! 5. İçerik Fotoğrafı


Rossi: Çok gururlu mutlu ve heyecanlıyım çünkü bundan bir hafta önce yarışıp yarışamayacağımı bile bilmiyordum. Harika bir hafta sonuydu, gün ve gün ilerledim ve ilk çizgiden başladım. Zor olacağını biliyorduk ve harika bir yarış geçirmedim ilk sıraya oynadım fakat devamını getiremedim. Yarışın ikinci yarısında sorun yaşayacağımı biliyordum. Biraz acı çekiyordum ve lastiklerim bitmişti. Yarıştan sonra çalışmaya devam edeceğiz. Sonuç olarak son turlarda biraz yorulmuştum ve bacağımda ağrılar yaşadım. Şimdi takvim benden yana. Çalışabileceğim ve bacağımı iyileştirebileceğim tam tamına iki hafta var. Bundan sonra Motegi çok önemli. Ayrıca 3 hafta arka arkaya yarış var. Umarım Motegi'ye %100 olmasa bile yeteri kadar fit gelirim.


Marc Marquez Farkı Açıyor! 6. İçerik Fotoğrafı


AragonGP Ayrıntılı Yarış Sonuçları:

Marc Marquez Farkı Açıyor! 7. İçerik Fotoğrafı


MotoGP 2018 Sezonu Puan Durumu:

Marc Marquez Farkı Açıyor! 8. İçerik FotoğrafıMotoGP’de sıradaki yarış 15 Ekim Pazar günü Japonya’nın Motegi pistinde gerçekleştirilecek.


Marc Marquez Farkı Açıyor! 9. İçerik FotoğrafıYORUMLAR