Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu!

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu!

San Marino’nun Misano pistinde yoğun yağış altında gerçekleşen yarışı son turda liderliği Petrucci’nin elinden alan son şampiyon Marc Marquez kazandı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde enduro antrenmanı sırasında sağ bacağını kıran Yamaha’nın İtalyan sürücüsü Valentino Rossi yarışa katılamadı. Rossi’nin evine sadece 10 kilometre uzaklıkta olan Misano pistinde Doktorun motosikleti öksüz kaldı.

Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu! 1. İçerik Fotoğrafı


Cuma ve cumartesi günleri hava şartları olumluydu ve gerçekleştirilen antrenman seanslarında Marquez, Dovizioso, Petrucci öne çıkan isimler oldu. Antrenman seanslarında birçok düşüş yaşandı ve bunun sebebini pilotlar pist yüzeyinin aşırı kaygan ve tümsekli olmasına bağladılar. Sıralama seansında Marquez son dakikaya lider girerken son turunu atamadan düştü ve Vinales ile Dovizioso’ya geçildi. Yamaha’nın İspanyolu Vinales ilk sırayı elde ederken Misano’ya şampiyona lideri olarak gelen Dovizioso ikinci sırayı elde etti. Marquez ise ilk çizginin son basamağında kaldı.


Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu! 2. İçerik Fotoğrafı


Pazar günü sabah bastıran yoğun yağış 20 dakikalık ısınma seansını sürücüler için kabusa çevirdi. Yağmur ayarlarını bulmak için sadece 20 dakikaları vardı. Öğleden sonra saat 2’de tüm sürücüler yağmur lastikleri ile start finiş düzlüğünde yerlerini aldılar. Kırmızı ışıklar söndüğünde Lorenzo harika bir kalkış yaparak liderliği eline geçirdi. Lorenzo 7 tur boyunca yarışın liderliğini sürdürürken arka taraflarda Petrucci’nin üst sıralara tırmanmasına, Marquez ve Dovizioso’nun Lorenzo’yu takibine şahit olduk. Lorenzo high side sonucu yarış dışı kaldıktan sonra Petrucci yarışın liderliğini ele aldı ve Marquez onu takip etmeye başladı. Bu üçlünün gerisinde Vinales, Miller ve wild cart ile Ducati fabrika takımı adına yarışan Pirro yer aldı.


Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu! 3. İçerik Fotoğrafı


Son tura girilirken start finiş düzlüğünde Petrucci Marquez’in baskısına dayanamayarak yerini Marquez’e bıraktı ve San Marino Grand Prix’sini İspanyol pilot kazandı.


Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu! 4. İçerik FotoğrafıRabat, Iannone, Lowes, Aleix Espargaro, Barbera ve Lorenzo yarış dışı kalırken Crutchlow, Karel Abraham ve Loris Baz düşmelerine rağmen finiş çizgisini görmeyi başardılar. Son tura girilirken Zarco 7. sırada yer alıyordu fakat 11. virajda yakıtı bitti ve finiş çizgisini motosikletini iterek gördü.

Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu! 5. İçerik Fotoğrafı

SanMarinoGP Ayrıntılı Yarış Sonuçları:


Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu! 6. İçerik Fotoğrafı


MotoGP 2017 Sezonu Şampiyona Puan Durumu:


Marquez Misano’da Son Sözü Söyleyen İsim Oldu! 7. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR