Massimo Tamburini Aramızdan Ayrıldı.

Sektörel Yazar: Batuhan Emrem

Massimo Tamburini Aramızdan Ayrıldı.

Motosiklet dünyasında hep hatırlanan ve asla unutulmayacak olan usta bir isim ne yazık ki aramızdan ayrıldı.

Massimo Tamburini, iki tekerleğe çizgileri ile ruh ve estetik katan bir adam. 70 yaşında vefat eden usta geçen kasım ayından beri akciğer kanseriyle mücadele ediyordu ve ne yazık ki 6 Nisan'da arkasında unutulmaz makineler ve çok büyük bir saygı bırakarak aramızdan ayrıldı. İtalyan motosiklet endüstrisinin belki de bugünkü şanını borçlu olduğu Tamburini, MV Agusta ve Ducati gibi markaların bir çok ikonik modelini yaratmıştı. Yine de ustanın isminin en sıkı bağlı olduğu marka Bimota'ydı. 1973 yılında üç motosiklet tutkunu olan Valerio Bianchi (Bi), Guiseppe Morri (Mo) ve Massimo Tamburini (Ta) Rimini'de gönüllerini ve hayallerini ortaya koyarak kendi isimlerinin parçalarını taşıyan Bimota'yı kurmuşlardı.

 

Massimo Tamburini Aramızdan Ayrıldı. 1. İçerik Fotoğrafı

 

1985 yılında Cagiva Group'a katılan Tamburini, Cagiva'nın Ducati'yi satın alması ile bu iki marka için de motosiklet tasarlamaya başladı. Hayata geçen ilk Ducati tasarımı ise 1986'da tamamı karenajlı ilk seri üretim motosikletlerden biri olan Paso 750 oldu. Ancak ustanın asıl başarı yaratan tarasarımı motosiklet dünyasında çığır açan detaylarıyla ikonik bir model haline gelen Ducati 916 idi. Sele altı egzoz ve tek kollu salıncağı döneminde büyük bir farklılık yaratırken bu özelliklerin günümüz tasarımlarında bile zevkle kullanılmaya devam ettiğini görüyoruz.

 

Massimo Tamburini Aramızdan Ayrıldı. 2. İçerik Fotoğrafı

 

Tamburini'nin tasarım anlamında dünyaya hediye ettiği eserler Ducati 916 ile sınırlı ndeğil. Üstelik onun bir modeli daha var ki iki tekerlekli ikonik bir efsane olarak özgün şeklini ve detaylarını hala koruyarak günümüzde de varlığını sürdürüyor. Bahsettiğimiz model MV Agusta'nın F4'ü. Aynı ustanın kaleminden doğmaları sebebiyle birbirinin izlerini taşıyorlar; tıpkı 916 gibi onun da sele altı egzozları (4 silindirin her birisini sembolize eden efsanevi 4 ayrı susturucu) ve tek kollu salıncağı bulunuyor. Gerisinde bıraktığı diğer eserler arasında Ducati 851, 888, MV Agusta F3 675 ve Brutale gibi herkesin beğenisini kazanmış modeller bulunuyor.

 

Massimo Tamburini Aramızdan Ayrıldı. 3. İçerik Fotoğrafı

 

70 yaşında aramızdan ayrılan ve arkasında bıraktığı hazineyle geleceğe yön vermeyi başaran büyük usta Massimo Tamburini'nin ailesi ve yakınlarına Motoron ailesi olarak baş sağlığı diliyor ve göçtüğü yerin en az yarattığı modellerle güzelleşen dünyamız kadar güzel olmasını diliyoruz, teşekkürler Massimo...

YORUMLAR