Matchless Tarih Sahnesine Dönüyor.

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Matchless Tarih Sahnesine Dönüyor.

Britanya’nın en ünlü ve eski motosiklet markalarından biri olan Matchless, Model X Reloaded ile yeniden hayata dönüyor.

İşte özellikle klasik motosikletlere merakı olanlar için müjdeli bir haber. Meşhur Matchless çok yakın zamanda tekrar tarih sayfasına çıkmaya hazırlanıyor. Britanya’da 1889 yılında doğarak motosiklet endüstrisine öncülük etmiş markalardan biri olan Matchless ne yazık çok uzun süre önce aramızdan ayrılmış ve kayıplara karışmıştı. Ancak görünen o ki tarihi marka tekrardan motosiklet sektörüne giriş yapıyor.

Matchless Tarih Sahnesine Dönüyor. 1. İçerik Fotoğrafı

Ünlü dedelerinden biri olan Model X ile aynı adı paylaşacak bu yeni motosikletin henüz yapım aşamasındaki ilk resimleri basına verildi. Fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla kesinlikle yeniden doğup bambaşka ve modern bir Matchless olmaya niyeti olmayan Model X Reloaded tasarım anlamında kendisinden 80 yıl önce yollara çıkmış olan Model X’ten ilham alarak  yine aynı tarzda klasik bir yapıya sahip. Klasik Avrupa motosikletinden çok Amerikan cruiser tarzını benimsemişe benzeyen X Reloaded ile ilgi elimizde şu an için pek fazla kesin bilgi bulunmasa da aracın 1916 cc S&S V-Twin ‘den güç alması bekleniyor ki bu şekilde muhtemelen  100 beygir kadar güce sahip olacak.

Matchless Tarih Sahnesine Dönüyor. 2. İçerik Fotoğrafı

Hızlı gideceği şimdiden belli olan aracı durdurmak içinse önde bulunan tek diski 12 pistonlu, arkada ise yine tek diski ısıran kaliperler bulunuyor. Yalnızca bu bilgiler bile Model X Reloaded’ın ne kadar sıradışı bir motosiklet olduğunu anlamamıza yetiyor. Aracın şasisi aynı zamanda yağ haznesi görevini de üstleniyor ki bu sistemi modern motosikletlerde kullanan bir marka olarak öncelikle Buell’ı tanıyoruz.

Özgün tasarıma sahip bunun gibi özel motosikletlerde genellikle estetik ve tarz kaygısı ağır bastığından gözardı edilen bir konu olan ergonomi ise Matchless tarafından pas geçilmemiş. Motosikletin ayaklıkları hem yatay hem de dikey doğrultuda sürücüye göre ayarlanabildiği gibi aynı zamanda sele ve gidon da yine sürücünün tercihine bağlı olarak ayarlanabiliyor.

Matchless Tarih Sahnesine Dönüyor. 3. İçerik Fotoğrafı

Bu yıl 115. yılını kutlayan Matchless ,  Model X Reloaded ile bizleri Milan’da tanıştıracak.

 

Matchless Tarih Sahnesine Dönüyor. 4. İçerik Fotoğrafı

 

YORUMLAR