Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerinin %25'ini Satın Aldı!

Sektörel Yazar: Moe

Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerinin %25'ini Satın Aldı!

Senenin en kötü saklanan sırlarından biri, 31 Ekim itibariyle resmi olarak duyuruldu: Mercedes, MV Agusta'nın %25'lik hisselerinde söz sahibi olacak! Mercedes-AMG ve MV Agusta arasında imzalanan anlaşmanın, uzun solukta bir ortaklık ve gelecek satış&marketing çalışmalarında da önemli bir işbirliği vaat ettiği açıklandı...

Sahip olunan bu %25'lik hissenin fiyatı hakkında ise ne Mercedes ne de MV Agusta tarafından bir açıklama gelmedi... Ancak yine de, (kesin olmasa da) 30 milyon euro'luk bir rakam ile tarafların el sıkıştığı haberleri şimdiden kulağımıza gelen bilgiler arasında... Motosiklet sektörünün, Alman otomotiv devlerinin iştahını çoktandır kabarttığı ise bilinen bir gerçekti... İki yıl önce de Volkswagen grubu, Audi branşı ile 747 milyon euro ödeyerek Ducati'yi satın almıştı hatırlanacağı üzere.

 

 Mercedes, bu hamlesi ile Audi-Ducati ve BMW'nin motosiklet branşına karşı da böylece atağa kalkmış oldu... Yapılan resmi açıklamada Mercedes-AMG, MV Agusta yönetim kurulunun bir üyesini ise kendisinin atayacağını duyurdu.

 

Mercedes-AMG, MV Agusta Hisselerinin %25'ini Satın Aldı! 1. İçerik Fotoğrafı

 

2008'de Harley Davidson'ın bünyesine kattığı MV Agusta, iki sene sonra kötü satış rakamları sebebi ile Castiglioni ailesine satılmıştı. Ancak o gün bugündür kendini toparlayamayan ve satış hedeflerine ulaşmakta güçlük çeken İtalyan firma için bu anlaşma, bir kurtuluş yolu olarak da görülebilir. Alman firma Mercedes, yapacağı yatırımlar ve bir takım finansal düzenlemeler ile; Varese'li (deyim yerindeyse) butik firmayı uyandırarak güçlü bir uluslararası motosiklet firması haline getirebilecek mi önümüzdeki yıllarda hep beraber göreceğiz.

 

YORUMLAR