Meşhur Alman Otobanları Paralı Oluyor…Motosikletler Hariç!

Çeşitli Yazar: Moe

Meşhur Alman Otobanları Paralı Oluyor…Motosikletler Hariç!

Almanların dillere destan otobanlarını bilirsiniz… Mükemmel bir asfalta sahip, 8 şeritlere varan, herhangi bir legal hız limiti bulunmayan, ucu bucağı görünmeyen dümdüz yollar… Almanların tabiriyle Autobahn’(amiyane tabirle ağtobahın) lardan geçişler artık paralı olacak, ancak motosikletler bu uygulamaya tabi tutulmayacaklar !

Avrupa’da iki tekerlekliler gittikçe değere binerken ve ulaşıma potansiyel bir çözüm getirdiği için bu tür uygulamalarda hanesine birer artı yazdırarak muaf tutulurken; ülkemizde motosikletlilerin gittikçe belinin bükülmesi, otobanlarda ücret ödememeyi geçin köprü geçişlerinde bile 4 tekerlekli taşıtlarla hala aynı ücreti ödemek zorunda bırakılması ise oldukça düşündürücü… Umarız bu tür gelişmeler ülkemiz için de olumlu bir örnek teşkil edebilip yetkililerin dikkatini çekebilir…

 

Meşhur Alman Otobanları Paralı Oluyor…Motosikletler Hariç! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Almanya’daki bu uygulamanın detaylarına dönecek olursak, bu yeni ücretlendirme sistemi sadece yabancı plakalara, yani Almanya dışı araçlara uygulanacak. Otobanlardan faydalanmak isteyenler ülke sınırına girerken veznelerden ve ülke genelinde belirli noktalardan yıllık kullanımı 100 € olması beklenen geçiş kartlarını satın alabilecekler.

Sınır komşuları Avusturya ve İsviçre bu uygulamayı daha önceden işleme koymuş olsa da, görünen o ki sadece yabancı plakalara böyle bir uygulama getirerek Almanya işe biraz daha milliyetçi bir tat katmış. Motosikletlerde ise Alman plakasına da sahip olsanız Türk plakasına da sahip olsanız otoban geçişlerinde herhangi bir ücret ödemek durumunda kalınmayacak, yani genel olarak motosikletliler yukarıda belirttiğimiz gibi bu uygulamadan muaf tutulacak. Bu da tüm Avrupa’dan motosikletlilerin “legal limit” kapsamında tapa gaz gitmek ve 200’lü 300’lü süratleri görmek için akın ettiği bu yollara rağbetin aynen devam edeceğini gösteriyor.

Ücretli geçiş sisteminin daha 1 Ocak 2016’ya kadar uygulamaya geçmesi beklenmezken, Avrupa Birliği Konseyi’nin Alman plakalı araçlara yapılan bu ayrıcalıklı uygulama hakkında söyleyeceği bir iki şeyin çıkacağını ise kesinlikle tahmin edebiliyoruz.

 

YORUMLAR