Michelin Lastikler, Arjantin GP'sinde Yol Tutuşu Sağlayamıyor

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

Michelin Lastikler, Arjantin GP'sinde Yol Tutuşu Sağlayamıyor

Bildiğiniz gibi 2016 yılında MotoGP'ye lastik sağlayan üretici Michelin olarak değiştirilmişti. Arjantin Termas de Rio Hondo pistinde antrenman turuna çıkan pilotlar, Michelin lastiklerin ön tarafta yol tutuşu sağlamadığını, hatta şartların ıslak pistte yarışmaya benzediğini açıkladılar.

2015 sezonunda kullanılan Bridgestone lastikler ve şu anda kullanılmakta olan Michelin lastikler arasındaki fark, yol tutuşu sorunu ile Arjantin Termas de Rio Hondo pistinde kendini gösterdi.


Aylarca kullanılmayan pistin kaygan olması tabii ki normal bir şey fakat bunda lastiklerin de etkisi var ve sürücüler geçen yılki temponun 4 saniye gerisinde kaldılar.


Andrea Dovizioso, Bridgestone'un güçlü ön lastiklerinin yerini alan Michelin lastikler ile yarışmayı ıslak pistte yarışmaya benzetti.


"Geçen yıla benziyordu fakat lastik konusuna gelirsek, şu an ön tarafta daha çok zorlanıyoruz. Sanki ıslak pistte sürüyorduk, her viraj çok çok zordu. Pistin neye ihtiyacını olduğunu görmek için bu öğleden sonraya kadar beklemek zorundayız. Geçen yıl da durum aynıydı fakat sınır arka lastikti."


Pistin kayganlığına rağmen Marc Marquez ikinci sıraya yerleşerek iyi bir sonuç aldı ve şartların öğleden sonra daha iyi bir duruma gelmesini bekliyordu.


Marquez: "Yarış hakkında pek bir şey söyleyemeyiz çünkü pist çok kaygandı ve yüksek tempoya çıkmadık. Normal tur zamanından 4-5 saniye gerideydik fakat bu öğleden sonra bunu 2-3 saniye kadar azaltabiliriz."


Marquez, dediği gibi ikinci antrenmanda zamanını 2-3 saniye geriye çekmeyi başardı ve oturumu birinci sırada kapattı. Facebook hesabında paylaştığı fotoğrafın açıklamasına da "dirt pisti hatırlamak" yazan İspanyol pilot, dirt pist yarışlarında oldukça başarılı ve bu başarısının meyvesini bu tür koşullarda alıyor.


Valentino Rossi'ye gelecek olursak, İtalyan pilot ıslak piste benzeyen bu koşullarda aşağı yukarı aynı performansı sergilemeyi başardı.


Katar GP'sinde Jorge Lorenzo'dan Michelin Lastikli Poz

Michelin Lastikler, Arjantin GP'sinde Yol Tutuşu Sağlayamıyor 1. İçerik Fotoğrafı


Jorge Lorenzo'nun temposu ise önemli ölçüde düştü; ilk antrenmanda 12.sıraya, ikinci antrenmanda da 14.sıraya yerleşti. Jorge Lorenzo, 2015 yılında yağışlı hava koşullarında yine sorun yaşamıştı, açıkça görülüyor ki yol tutuşu Jorge Lorenzo için çok önemli bir kriter ve eksikliği hemen fark ediliyor.

YORUMLAR