in

Model Motosikletlere Hükmeden Adam: Pere Tarrago

Yazar: Burak Yıldız

İspanyol Pere Tarrago, model motosiklet yapmıyor; adeta onlara “hükmediyor”. Göstergelerinden jant bilyelerine kadar her ince detayı dahi ustalıkla yapan Tarrago, yaptığı modelleri düşük çözünürlükle çekilmiş bir fotoğrafta gerçek zannedebileceğimiz kadar profesyonellikle harmanlıyor.

Modelcilikle uğraşıyor musunuz? Uğraşmıyorsanız size kesinlikle tavsiye ederim. Her motosiklet sevdalısı, hayalindeki motosikletleri içeren bir garaja sahip olmak ister. Fakat buna ulaşanı çok azdır. Siz de ulaşamayanlardansanız modelcilik, hayalinize tıpkı bir model motosiklet gibi gerçeğine göre küçük boyutlarda ulaşmanızı sağlayabilir. Sevdiğiniz motosikletlerin model halini bulup odanızın en güzel köşesine koyarsınız ve her gördüğünüzde “bir gün olacak” dersiniz. Bu, modelciliğin alıp biriktirme kısmı tabi. Şimdi size bahsedeceğim adam bu modelleri göstergelerinden motor bloğuna, elciklerinden fren sistemine kadar her detayı kendi elleriyle yapıyor. Hem de ne yapma.

Model Motosikletlere Hükmeden Adam: a href=

İspanya’nın Molins De Rei kasabasında yaşayan Pere Tarrago, motosiklet tutkusunu el becerisiyle birleştiriyor küçük atölyesinde motosiklet modelleri yapmaya başlamış. Zamanla becerisi gelişmiş ve ortaya gerçeğiyle tamamen aynı görünen fazla gerçekçi modeller çıkmış. Tarrago bu modelleri genellikle 5:1 veya 6:1 oranlarında yapıyor. Bu oranlar, size ince detayların zor olduğunu düşündürebilir, nitekim de öyle.

Model Motosikletlere Hükmeden Adam: Pere Tarrago 2. İçerik Fotoğrafı

1970’lerin motosikletlerine tutkun olan Tarrago, yaptığı motosiklet modellerini de daha çok bu dönemde üretilen motosikletlerden seçmiş. Bunların arasında İspanya malı olan Bultaco, Moltesa ve OSSA markalarının yanı sıra MV Augusta ile Moto Guzzi modelleri de mevcut.

Model Motosikletlere Hükmeden Adam: Pere Tarrago 3. İçerik Fotoğrafı

Tarrago’nun elinden çıkan her model motosiklet uzun süreli çalışma sonucunda ortaya çıkıyor. Kısaca açıklamak gerekirse ilk adım olarak motosiklet modeli seçiliyor ve her detayı ölçek şeklinde kağıda geçirilerek modelin yapım aşamaları planlanıyor. Daha sonra modelin parçaları birer birer pirinç, çelik, alüminyum ve Nappa derisi gibi maddeler ile yapılıyor. Şunu belirtmek gerekiyor ki, bir motosiklete dışarıdan baktığınızda görebileceğiniz her parça bu modellerde mevcut durumda. Bu parçalar hazır hale geldikten sonra bazı parçalar boyama bazıları ise kaplama işleminden geçer. Son olarak da bu parçalar incelikle monte edilir. Tarrago, bu işlemlerin her motosiklet için ortalama 250-400 saat sürdüğünü söylüyor. Büyük sabır olsa gerek.

Model Motosikletlere Hükmeden Adam: Pere Tarrago 4. İçerik Fotoğrafı

Tarrago’nun yaptığı bu modelleri incelemek isterseniz onun internette açtığı model sergisini ziyaret edebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, bu motosikletlerin model olduğuna dair şüphelenebilirsiniz. Tarrago’nun ustalığı da işte buradan geliyor.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Keanu Reeves’in Motosiklet Serüveni

Motoron, Dunlop’ın Yeni Enduro Lastiği TrailSmart’ı Test Ediyor!

REKLAM