Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi!

Monster Energy Monza Rally Show’da beşinci zaferine imza atan Rossi, 2016 organizasyonlarında da birinci olarak yer almayı başardı.

Formula 1 ve pek çok spor organizasyonu ile beraber bazı önemli motor yarışlarına sahne olan Autodromo Nazionale Monza Pisti, 2 - 4 Aralık 2016 tarihleri arasında ralli yarışına ev sahipliği yaptı. Pist, yarışta özel  etapları takipçilerine sunmaya karar verdikten sonra Monster Energy Monza Rally Show, kulvarında 1978 senesinden beri eşsiz bir organizasyon olarak tanınmaya başlamıştı. Geçtiğimiz seneler içerisinde canlanan bu gelenek, 2015’te 55,000 izleyici ile padoktaki aksiyonlar ve pistteki aktivitelerle oldukça zenginleşmiş bir boyuta ulaşmış durumda. Böylece farklı kategoriden ve disiplinden gelen çeşitli pilotların varlığına bağlı olarak, bu özel organizasyon sayısız motor sporları sevenleri bir araya getirmeyi başarmış oluyor. 


Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi!  1. İçerik Fotoğrafı

Valentino Rossi ve Carlo Cassina, Ford Fiesta ile yarışırken.


Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi!  2. İçerik Fotoğrafı

VR46 Takımı yine iş başında

 

Monster Energy Monza Rally Show 2016’ya gelecek olursak, on etaptan oluşan organizasyon sonrası Rossi, Hyundai fabrika pilotu Dani Sordo ile arasındaki 20 saniye ile İtalya’da üç gün süren heyecan verici rallide, Monza Rally galibiyetini devam ettirerek başarılı bir şekilde 2016 sezonunu tamamlamış oldu.


Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi!  3. İçerik Fotoğrafı

Monza Rally 2016'da Rossi'nin kupa heyecanı.


MotoGP’nin başarılı yarışçısı yine dört tekerdeki geleneksel becerisini gösterdi. Valentino Rossi, ev sahibi ülkesindeki takipçilerinin önünde kendisi için baskı hissettirmeyen bir organizasyonda iki teker yarışlarından bir adım uzakta bir tecrübe yaşamış ve izleyenlerine bu heyecanı yaşatmış oldu.


Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi!  4. İçerik Fotoğrafı

Valentino Rossi, Yardımcı Pilotu Carlo Cassina ile galibiyeti kutlarken


2017 MotoGP sezonuna iki ay kala, İtalyan pilot, yoğun geçen son iki ay sonrasında fazlasıyla hak edilmiş bir tatil zamanı geldiğini kabul etti. Carlo Cassina’nın yardımcı pilotluk yaptığı Rossi’nin açıklamasına göz atalım; “Şimdi rahatlamaya çalışacağım çünkü bu sezon çok uzundu ve çok baskı altında geçen bir sezondu. Bu akşamdan itibaren resmi olarak tatil modundayım! Evde kalacağım, biraz kar yağacağını ümit ediyorum böylece snowboard için biraz zaman harcayabilirim ve rahatlayabilirim. Tribündeki seyircilerin önünde Monza’daki bu müthiş atmosferde kazanmak benim için çok özel. Tüm sezon boyunca yarışa odaklamıştım bu yüzden Kasım sonuna geldiğimizde, Valencia’daki MotoGP finalinden sonra, takımımla karşılaşmaya ve ralli otomobilimi kullanmak için sabırsızlanıyordum. Araba ya da motosiklet yarışçısı olarak tabi ki her zaman hırslı olmak istiyorum ve burada Monza’da arabanın içindeyken podyum için savaşmak istedim. MotoGP’de tecrübe ettiğim büyük baskı olmadan bir yarış heyecanı yaşamak harika bir duygu. Çok mutluyum ve çok gururluyum, takipçilerime, takımıma ve herkese çok teşekkür ediyorum. Bu durum, yeni sene için “Merhaba” demenin en iyi yolu oldu.”


Bu arada ralliyi beşinci bitiren Suzuki MotoGP takımı patronu Davide Brivio ve kardeşi Roberto için olduğu gibi dokuzuncu gelen Rossi’nin en iyi arkadaşı Uccio Saluccio için ve VR46 takımının geri kalanı için de iyi bir hafta sonu olmuşa benziyor.  


Monster Energy Monza Rally Show 2016 Sonuçları


Monza Rally Show 2016’nın Galibi MotoGP Yıldızı Valentino Rossi!  5. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR