Moto2 ve Moto3’te Yasaklanan Kurallar!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Moto2 ve Moto3’te Yasaklanan Kurallar!

Moto2 ve Moto3’de aerodinamik ilaveler yasaklanıyor ve yeni kurallar geliyor…

Şu anki Ducati’nin MotoGP motosikletine uyan “kanat uzantıları” diye adlandırılan bazı aerodinamik özellikler, GP Komisyonu Yönetim Kurulu’nun aldığı teknik kurallar kararı sonrasında, Grand Prix’in spor sınıflarında yasaklandı.

 

Birkaç takım, yeni özellikleri, daha şimdiden grenaj tasarımlarına uygulamaya başlamıştı ki Moto3 için bu resmi karar, 2017 sezonunun başlangıcına kadar ertelendi. Ayrıca bu bahsedilen yeni yasak Moto2 için derhal uygulanmaya başlanacak.


Moto2 ve Moto3’te Yasaklanan Kurallar! 1. İçerik Fotoğrafı


 

Dominique Aegeter’in Moto2 Kalex’i için Katar’da açılış turundan önce radikal arka kanatçık takımlarının usulsüz olduğu kararına varılırken, Aspar Mahindra, Moto3’te kanat uzantıları ile ortaya çıkan ilk motosikletlerdendi. Ducati, Yamaha ve Honda Fabrika motosikletlerindeki ön “kanatlardan” farklı olarak Aegeter’in Kalex’inde, hemen arka tarafındaki sele ünitesinin ötesinde aşağı doğru asılı duran karbon fiber kılıçlar takılıydı.

 

Kanatçıklar, son haftalarda bir takım kaygıları da beraberinde getirmişti. Özellikle de Ducati’nin kanatçıklarının yarattığı türbülansta uzun düzlüklerde hava akımı yaratması sonucunda MotoGP yarışçısının avazının çıktığı kadar bağırması ile bu endişeler daha da artmıştı.


Moto2 ve Moto3’te Yasaklanan Kurallar! 2. İçerik Fotoğrafı


Bununla birlikte, komplike aerodinamiklerinin gelişiminin padokta pek çok kişi tarafından gözlemlenmesi, bu spor için potansiyel olarak aynı F1’de olduğu gibi sınırsız bir para çukuru yaratma havası gibi sonuçlandı ve bunun sonucunda Grand Prix Komisyonun’un aldığı kararlar, daha çok maliyet kısmanın bir neticesi gibi duruyor.

YORUMLAR