in

Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şey

Yazar: Sanço Panço

İstanbul Maslak’ta faaliyet gösteren Motobakkal ve kurucusu Melih Hanöz ile bir görüşme yaptık. Her türlü motosiklete yönelik pek çok aksesuar ve yedek parçayı bulabileceğiniz bu mağaza, İstanbul Atatürk Oto Sanayi’nin içinde bulunuyor. Burada ihtiyaçlarınız görerek alabileceğiniz gibi, internette sahibinden.com sitesindeki mağazasından da on-line alışveriş yapma imkanı bulunuyor.

Motoron: Melih Bey bu işe nasıl ve kaç yılında başladınız? Motobakkal ismi nereden çıktı?

Melih Hanöz: Motobakkal firması 2004 yılında kuruldu. Bu sektörde gördüğümüz bir eksikliği gidermek üzere açtığımız firmamızda önceleri toptan mal satışı yapıyorduk. İş kendi kendini geliştirip sektörde bu konudaki açıkları kapamaya başlayınca, mal ithalatı yapmaya başladık. Motosiklet için gerekli ne varsa, küçük-büyük demeden temin ederek kullanıcılara hizmet vermeyi amaçladık. Firmayı kurduğumuz dönemde bu konuda çalışan arkadaşlarımız firmalarının boyutu ne olursa olsun “Motorcu Marketi”, “Gross- Market” gibi iddialı isimler koyuyordu. Bizim çok büyük bir hedefimiz yoktu. Aklımıza bakkal dükkanı geldi. Bir mahalle bakkalında emzikten bisküviye, fasülyeden iğne ipliğe her şeyi bulmak mümkündü. İnsanların her aradığını bulabileceğini anlatan bir isim koymayı tercih ettik. Gerçekten de Motobakkal’a girdiğinizde aklınızda olan veya olmayan irili ufaklı pek çok malzemeyi bir arada bulabiliyorsunuz.

 

Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şey 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

Motoron: Neden otomobil değil de motosiklet? Melih Hanöz: Motosiklet benim hobimdi. Daha öncesinde yaptığım işlerde edindiğim deneyimleri kullanarak, hobimi işe çevirdim. Böyle yaparak pek çok kimsenin özendiği bir şeyi gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Tek başıma sürdürebileceğim bir iş yapmayı planlamıştım. İşin başında öncelikli hedefim bir depo düzenlemek ve bunları sadece internet üzerinden satmaktı. Zaman içinde iş öyle gelişemedi çünkü her ne kadar internetten satış da yapsanız, müşterilerimizin geneli malı görmek, dokunmak, motorunun üzerine şöyle bir koyup bakmak istiyor. Ürünlerimizi gelip görmek ve sonra almak isteyen çok fazla perakende müşterimiz oldu. Bundan ötürü mağaza açmak durumunda kaldık. Her yeni işletme gibi önce kirayı mümkün olduğu kadar düşük tutabileceğimiz küçük semtlerde açtık. Sonra iş büyüyüp daha kolay ulaşılabilecek bir yer ihtiyacı doğunca Maslak Atatürk Oto Sanayi’sine geldik. İş kurumsallaştı.

 

Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şey 2. İçerik Fotoğrafı

 

Motoron: Mağazada kaç çeşit mal var? Hepsi kendi ithalatınız mı? İşin ne yönde gelişeceğini düşünüyorsunuz? Melih Hanöz: Motobakkal bünyesinde şu anda aktif olarak bulunan 10.000 farklı kalem mal bulunuyor. Ürün çeşitliliğimiz çok fazla. Kendi ithalatımızın yanı sıra pek çok distribütör firmanın da motosiklet parça bayisiyiz. İşinizi severek, iyi yaptığınız müddetçe iş kendisini geliştiriyor. Biz bayisi olduğumuz distribütörlerimizden, ithalat yaptığımız şirketlere, bütün müşterilerimize, hep aynı ciddiyet içinde yaklaşıyoruz. Dikkatli çalışmamızın herkesçe takdir edileceğini düşünüyoruz. Biz işe başladığımızda bir hobi konusu olan motosiklet işi zaman içinde gelişerek insanların ulaşımına yönelik daha ciddi bir biçime dönüştü. Özellikle skuter piyasası çok ilerledi. Artık insanlar keyiften çok işe kolay gidip gelmek için kullanıyorlar araçlarını.

Devletin ÖTV konusunda bir kolaylık sağlaması söz konusu olsa, sektörün daha da gelişeceğini düşünüyorum. Önceleri Çin malları ile başlayan furyada, bu motorlar her ne kadar piyasanın bir süre kalitesiz ürünler ile dolmasına yol açtıysa da, zaman içinde daha iyi motor isteyen bilinçlenmiş kullanıcılar sayesinde motosiklet pazarı oldukça büyüdü. Biz ileride bunun daha da gelişebileceğini umuyoruz. Şayet çok sayıda insana ulaşmak istiyorsanız, müşterinizin ufak veya büyük bütün ihtiyaçlarınıza cevap verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeni çok satan popüler ürünleri stoklar iseniz, sadece belli bir müşteri kitleniz olur. Oysaki biz, çok satılan kadar az satılan malları da stoklayıp, herhangi bir şey aradığında müşteriye “yok” demeyen bir politika izlemeyi amaçlıyoruz. Tıpkı bakkal dükkanı gibi.

 

Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şey 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

Motoron: Sadece sizin getirdiğiniz markalar hangileri? Melih Hanöz: Ferodo Fren Balataları’nı Türkiye’ye biz getiriyoruz. Getirdiğimiz diğer bir marka da Champion. Buji ve filtrelerinin motosiklete yönelik ürünlerini Motobakkal Türkiye’ye getiriyor.

 

 

Motoron: Çok teşekkür ederiz, iyi çalışmalar dileklerimizle.

 

Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şey 4. İçerik Fotoğrafı

 

 

Piaggio Beverly’ye FERODO fren balatası taktık

Motobakkal’ın Türkiye’ye getirmekte olduğu Ferodo fren balatasını Piaggio Beverly’ye taktık. Üretici bu malı optimum biçimde çalışmak üzere tasarlamış, ömrü de oldukça uzun. Beverly’deki orijinal fren balataları yaklaşık olarak 25-30 bin kilometre dayanıyor. Bu esnada motorumuzun diskine herhangi bir zarar gelmesini istemiyoruz, dolayısıyla organik balata tercih ettik. 25-30 bin kilometre gider mi henüz bilemeyiz ve bu testi öyle uygularsak çok uzun sürer ancak şunu söyleyebiliriz ki, ilk izlenimlerimiz olumlu. Memnun olduğumuz orjinalleri söktük, Ferodo taktık. Orjinali verdiği güzel hissiyat devam ediyor. Fiyatı da orjinalin yarısı. Bir süre sonra sökerek ömür kontrolü de yapacağız.

 

Motobakkal: İğneden İpliğe Her Şey 5. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

85. İzmir Enternasyonel Fuarı’nda Adrenalin FMX Blackliner İle Hat Safhadaydı!

Test: Honda’nın Orta Siklet Seyehat Motoru: Crossrunner 800x

REKLAM