MotoGP: Çek Cumhuriyeti Brno Yarış Sonuçları

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

MotoGP: Çek Cumhuriyeti Brno Yarış Sonuçları

2016 Sezonunun 11. Etabı olan Brno MotoGP, son derece sürpriz bir şekilde sonuçlandı. İngiliz Cal Crutchlow, kariyerindeki ilk MotoGP galibiyetini elde ederek her zaman görmeye alıştığımız isimlerin dışında podyuma çıkmayı başardı.

“Başarı hiç umulmadık anda umulmadık isimlerden gelebilir”. İşte tam da bu tanıma uyan bir sonuçla MotoGP’nin 11. ayağı bitmiş oldu. LCR Honda pilotu Cal Crutchlow, Brno Pisti’nde mükemmel bir galibiyete imza atarak MotoGP’deki ilk zaferini yakalamış oldu.


MotoGP: Çek Cumhuriyeti Brno Yarış Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı

 

İngiliz pilot, yarışın ikinci yarısında sahada rekabet halindeyken bir anda aniden atağa geçmeyi başardı. Geçtiği her bir pilot sonrasında Crutchlow birinciliğe ulaşırken ardından mücadeleyi hiçbir zaman bırakmayan İtalyan Doktor Rossi ikincilikle yetindi. Şampiyonanın lideri Marquez ise bu kez üçüncü sırada yer aldı. Bir önceki yarış Red Bull Ring Spielberg’te, güzel bir sürpriz ile Ducati Pilotu Andrea Iannone birinci olmuştu ve bu aralar sürpriz sonuçlara gebe olan MotoGP’de yine beklenmedik bir isim birinciliğe adını yazdırdı. İtalyan ve İspanyol hakimiyeti ile dolu olan MotoGP’de meşhur mu meşhur Barry Sheene’den yaklaşık 35 yıl sonra yarışı kazanan ilk İngiliz Cal Crutchlow oldu.


MotoGP: Çek Cumhuriyeti Brno Yarış Sonuçları 2. İçerik Fotoğrafı


Cal Crutchlow ise bu konudaki düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Bu gün için, üç hafta kadar önce Willow doğduktan sonra en güzel duygularımdan birisi, hatta yarış kariyerimin en iyi günü diyebilirim. Fakat takımım için gerçekten ama gerçekten çok memnunum. Bunun için çok çalıştık ve kumarı kazandık. Çok endişelendim ama bu cesareti herkes gösteremedi. Nedenini bilmiyorum ama eğer daha zorlu bir seçeneğe olumlu bakarsanız, bir diğerini seçmemiş olursunuz. Fakat yine de bugün yapabileceğimizin en iyisini yaptık ve takımım için de oldukça mutluyum. Dün bir motosikleti hurdaya çevirdim ve takımım gece yarısına kadar pisti terk etmedi – bu yüzden bugün onlara, bu fedakarlıkları karşılığında bir şeyler yapmak için iyi bir gün. 10. Virajda neredeyse bir çarpışma yaşıyordum, bir kere Valentino’nun gelmediğini biliyordum, kimse benim için gelmiyordu. Sadece sürdüm ve risk almadım. Beni yanlış anlamayın ama yarış kazanmak inanılmaz bir duygu fakat birkaç hafta önce en iyi hediyeyi aldığımı hissetmiştim.”


MotoGP: Çek Cumhuriyeti Brno Yarış Sonuçları 3. İçerik Fotoğrafı


Umulmadık sahnelere ve galibiyetlere sahne olan MotoGP, daha da heyecanlı bir hal alıyor. Bir sonraki yarış 2-4 Eylül 2016’da Octo Silverstone Pisti, İngiltere’de… Bu sefer hangi sürprizler MotoGP’de yer alacak, hep beraber göreceğiz…


2016 Çek Cumhuriyeti Brno MotoGP Yarış Sonuçları

MotoGP: Çek Cumhuriyeti Brno Yarış Sonuçları 4. İçerik Fotoğrafı


2016 MotoGP Şampiyonası'nda Genel Sıralama

MotoGP: Çek Cumhuriyeti Brno Yarış Sonuçları 5. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR