MotoGP'de organizatör yapısı

MotoGP Yazar: Pencuse

MotoGP'de organizatör yapısı

MotoGP'de Dorna nedir? FIM nedir? Şeklinde bir çok soru alıyoruz sizin için kısa bir rehber hazırladık.

MotoGP Dünya Şampiyonası'nın organizasyonunda şu aşağıdaki partilerin söz hakkı bulunuyor.

 

FIM

 

FIM (Fédération Internationale de Motorcyclisme - Uluslararası Motosiklet Federasyonu) dünya çapındaki motosiklet yarışlarının kurallarından ve yaptırımlarından sorumlu teşkilattır. 93 ulusal federasyon ve altı kıta sendikasından oluşur.

 

IRTA

 

IRTA (International Road-Racing Teams Association - Uluslararası Yol Yarışları Takımları Birliği) 1986 yılında kurulmuştur ve tüm Grand Prix takımlarının birliğidir. Kararların alınmasında bu takımların ortak fikrini temsil eder. Organizasyon, FIM ve Dorna ile çalışarak, MotoGP ‘de yüksek standardların sağlanması ve sporu genel olarak iyileştirme faaliyetlerinde bulunur.

 

Dorna

 

Dorna Sports MotoGP’nin kalbini temsil eder, bütün Grand Prix’leri organize eder ve işletir. Sporun tüm ticari yönlerini yönetir. Pazarlama, medya servisleri, güvenlik, zaman tutma ve sponsor ilişkileri, TV yapımları ve promosyonlar gibi geniş bir yelpazede sorumlulukları bulunur.

 

MSMA

 

The MSMA (Motorcycle Sports Manufacturers’ Association - Motosiklet Sporu Üreticiler Birliği) motosiklet yarışlarına katılan tüm üretici fabrikaların çıkarlarını temsil eder.

 

Yarış Direktörlüğü

 

FIM temsilcisi, Dorna temsilcisi, IRTA temsilcisi ve IRTA Sürücü temsilcisinden oluşan ekip, yarış haftasonu bir çok karardan sorumludur. (ör: ıslak ya da kuru yarış deklerasyonu)

 

Grand Prix Komisyonu

 

Carmelo Ezpeleta (Dorna, Başkan), Ignacio Verneda (FIM Direktörü), Hervê Poncharal (IRTA) ve Takanao Tsubouchi (MSMA) tarafından Yol Yarışları Dünya Şampiyonası Grand Prix Regülasyonları (MotoGP kurallar bütünü) değişiklikleri yapma yetkisindedir.

YORUMLAR