MotoGP'de Şampiyon Takım Belli Oldu!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

MotoGP'de Şampiyon Takım Belli Oldu!

2015 MotoGP sezonunun bitmesine dört yarış kala, Movistar Yamaha, 2015 MotoGP Takım Şampiyonluğu’nu sağlama almayı başardı.

2015 MotoGP Dünya Şampiyonu ünvanı için, takım arkadaşı Valentino Rossi ve Jorge Lorenzo arasında sıkı bir mücadele olsa da, Movistar Yamaha Takımı, şimdiden 2015 MotoGP Dünya Şampiyonu Takım ünvanının zaferini kutlamaya başladı.

Takım olarak şu ana kadar on dört yarışın onunu kazanan Movistar Yamaha’da, Lorenzo kendi adına altı galibiyet alırken, dokuz kez Dünya Şampiyonu olan Rossi ise dört galibiyetle devam etti. Bu arada, 2015 MotoGP Dünya Takım Şampiyonluğu’nu yakalayan Movistar Yamaha takımında iki başarılı yarışçı arasındaki sıcak mücadele sürmekte. Genel sıralamada aralarında 14 puan fark olan yarışçılardan, Rossi 263 puan ile Lorenzo’nun önünde yer alarak lider durumda.

MotoGP'de Şampiyon Takım Belli Oldu! 1. İçerik Fotoğrafı


Lorenzo’nun altmışıncı GP’yi kazanması ve Rossi’nin premier sınıftaki iki yüz dokuzuncu podyumu ile Movistar Yamaha, Takım olarak Dünya Şampiyonluklarını göğüslemiş oldu. Böylece Movistar Yamaha, aynı zamanda son 4 sezondur kazanan Repsol Honda Takımı’nın egemenliğine son vermişte oldu.

Aragon’da konuşan Yamaha Fabrika Takım Direktörü Massimo Meregalli yaptığı açıklamada şunları söyledi “Takım olarak tüm sezon boyunca çok çalıştık ve karşılığını aldık. Movistar Yamaha MotoGP olarak Dünya Şampiyonu bir takımız. Bu önemli üvanı, bu kadar mücadeleci bir seviyeye ulaşmamızda her türlü soruna çözüm bulmak için çaba sarf eden tüm takım arkadaşlarıma ithaf ediyorum. Aynı zamanda bu zaferi, Movistar’a da ithaf etmek istiyorum çünkü Grand Prix’teki kendi sponsorluklarıyla, onlara bundan daha güzel bir hediye verilemezdi.”

Rossi kendi adına dört galibiyet alırken Lorenzo ise altı galibiyet kazandı. Bu da Movistar Yamaha Takımı’nın şu ana kadar sezonun on dört yarışından on tanesini kazandığı anlamına geliyor. Ayrıca Yamaha M1’in bir kez daha hafife alınmayacak bir güç olduğu gözler önüne serilmiş oluyor.

MotoGP'de Şampiyon Takım Belli Oldu! 2. İçerik Fotoğrafı


Lorenzo ise yaptığı açıklamada “Takımımızla ve Japonya’da Yamaha için çalışan herkesle çok gurur duyuyorum. Her açıdan çok çalıştılar ama özellikle viraj girişleri için. Geçtiğimiz senelerde, bu bizim esas zayıf noktamızdı. Sezonun bitimine dört yarış kala garantilediğimiz “Dünya Şampiyonu Takım” ünvanı, bize çok şey ifade ediyor. Motosikletin performansı açısından alınan sonuçlar ile inanılmaz bir sene oldu ve gerçekten çok mutluyuz.” şeklinde duygularını ifade etti.

Rossi ise, takım arkadaşı Lorenzo’nun sözlerine “ ‘Dünya Şampiyonu Takım’ ünvanına ulaşmak herkes için harika bir başarı, çünkü tüm takım ve tüm mühendis arkadaşlarım M1’i geliştirmeyi başardılar ve bize harika bir motosiklet verdiler.” diyerek katkıda bulundu.

2015 MotoGP Şampiyonası’nın sezon sonuna sadece dört yarış kaldı ve Movistar Yamaha yarışçıları, Şampiyona’da Rossi’nin liderliği ile ilk iki sırada bulunuyor. Son dört yarışta neler olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz…

YORUMLAR