MOTOGP’DE SEZONUN AÇILIŞINI DUCATİ’NİN İTALYAN PİLOTU ANDREA DOVİZİOSO YAPTI!

MotoGP Yazar: Cem ÇAĞLI

MOTOGP’DE SEZONUN AÇILIŞINI DUCATİ’NİN İTALYAN PİLOTU ANDREA DOVİZİOSO YAPTI!

Son tur ve son viraja taşınan Marquez Dovizioso rekabeti yine Dovizioso’nun galibiyetiyle sonuçlandı.

Kış sezonunun istikrarlı isimleri antrenman seanslarını domine ederken sıralama seansına Zarco damga vurdu. Monster Yamaha Tech3’ün Fransız pilotu Johann Zarco Jorge Lorenzo’ya ait olan pist rekorunu 1.53.680 ile kırarak pole pozisyonunu elde etmeyi başardı. Zarco’yu Marquez takip ederken antrenman seanslarının dikkat çeken bir diğer ismi Alma Pramac Ducati’nin İtalyan pilotu ilk sıranın son basamağında yarışa başlamaya hak kazandı.


MOTOGP’DE SEZONUN AÇILIŞINI DUCATİ’NİN İTALYAN PİLOTU ANDREA DOVİZİOSO YAPTI! 1. İçerik Fotoğrafı

18 Mart Pazar akşamı saat 19:00’a yani yarışın başlama saatine yaklaştıkça lastik seçimleri önem kazandı. Losail’deki rüzgarlı hava şartları pist yüzeyine çöl kumlarını taşıyarak kaygan bir zemin oluşturdu. Üstelik pist sıcaklığı 23 dereceye kadar düşmüştü. Bir çok pilot arka önde orta arkada yumuşak hamurlu lastiği tercih ederken Pedrosa ve Marquez önde sert arkada yumuşak hamuru tercih ettiler.


MOTOGP’DE SEZONUN AÇILIŞINI DUCATİ’NİN İTALYAN PİLOTU ANDREA DOVİZİOSO YAPTI! 2. İçerik Fotoğrafı

 Kırmızı bayrak sallanıp ışıklar sallandığında kalkışın kazananı pedrosa kaybedeni Dovizioso olmuştu. Zarco yerini korurken Marquez ve pedrosa ile üçlü bir grup oluşturdu ve bu grubu birbirlerini devamları geçen Petrucci ve Doktor Valentino Rossi oldu. İlk turlar bu sıralamayla geçilirken. Pedrosa gerilemeye başladı ve Rossi üçüncülüğü Pedrosadan aldı. Hemen arkada ise Dovizioso yükselmeye başlamış ve Crutchlow, İannone, Rins, Petrucci’den oluşan grubu geride bırakmayı başardı. Zarco ilk sırada yarışın ortalarına doğru gelirken Marquez, Rossi ve Dovizioso 350 km/h ulaşılan uzun düzlüğün ardından sert frenajla gelinen ilk virajda birbirlerini geçmek için çabalıyorlardı. Bu kavgadan yararlanamayan Zarco farkı açamadı ve tek tek Dovizioso, Marquez ve Rossi’ye geçilerek liderliği Dovizioso’ya kaptırdı.


MOTOGP’DE SEZONUN AÇILIŞINI DUCATİ’NİN İTALYAN PİLOTU ANDREA DOVİZİOSO YAPTI! 3. İçerik Fotoğrafı


Ön grubun arkasındaki takip grubunda yarışmayı sürdüren Suzuki’nin İspanyol pilotu Alex Rins ise 5. virajda yerde kalarak sezona puansız başladı. Ducati’nin şampiyon İspanyol pilotu Jorge Lorenzo da 5. virajın kurbanı olarak yarışı puansız kapattı. Öte yandan Maverick Vinales yarışın başında adeta kabus görmüş gibiydi. Uzun süre ilk on ismin dışında yarışan Vinales daha sonra ilk on ismin içine dahil oldu.


MOTOGP’DE SEZONUN AÇILIŞINI DUCATİ’NİN İTALYAN PİLOTU ANDREA DOVİZİOSO YAPTI! 4. İçerik Fotoğrafı


Son 2 turda Marquez Dovizioso olan farkı eritmeye başlamıştı. Yine bir son tur son viraj kapışması bizi bekliyordu. Bu ikiliden kopan Rossi artık sezona podyumla başlamanın keyfini yaşarken Marquez düzlüğe çıkmadan son sağ virajda Dovizioso’yu yakaladı ve atağını yaptı. Marquez’in yapacağı atağı tahmin eden Dovizioso erken fren yaparak açılan Marquez’e kapıyı kapattı ve Ducati’nin düzlükteki hızını kullanarak sezona galibiyetle başlamayı başardı. Yarışı uzun süre lider götüren Johann Zarco ise yarışı Vinales ve Pedrosa’nın arkasında tamamlayabildi. MotoGP’de sezonun ikinci yarışı 8 Nisan Pazar günü Arjantinde koşulacak.


MOTOGP’DE SEZONUN AÇILIŞINI DUCATİ’NİN İTALYAN PİLOTU ANDREA DOVİZİOSO YAPTI! 5. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR