in

MotoGP Gösterge Paneli Mesajları Onaylandı!

Yazar: Can Deniz

Grand Prix Komisyonu, yarış içinde kullanılacak ve pilotun gösterge panelinde yer alacak kısa mesaj sistemini onayladı.

MotoGP’nin kurallarını düzenleyen Grand Prix Komisyonu, yarış esnasında pitten yarışçıya direk mesajlar gönderme sistemini açıkladı. Bu sistem, ilk tanıtıldığında sürücüyü güvenlik mesajları hakkında haberdar etmek üzere tasarlanmıştı. 
Grand Prix Komisyonu’nun, bu hafta sonu gerçekleşen Almanya GP’si öncesi yaptığı açıklamada, bu yeni kural açıklığa kavuşmuş oldu.
MotoGP Gösterge Paneli Mesajları Onaylandı! 1. İçerik Fotoğrafı
Resmi açıklama şu şekilde: “Moto3 ve MotoGP kategorisindeki motosikletler, 2018’den geçerli olmak üzere mevcut uyarı ışıkları ile bağlantılı olarak metin mesajlarını gösterecek gösterge tertibatına sahip olacaklar. Bu durum, Moto2 sınıfına ise 2019’dan itibaren uygulanacaktır. Komisyon, Yarış Yönetimi tarafından uyarı ışıkları ile gönderilecek olan mesajların kesin listesini onayladı.”
“Bazı takımlar, metin mesajlarını alacak gösterge panelinde uygun tertibata sahipler. Güvenlik Komisyonu’nun onayını takiben, Grand Prix Komisyonu, bu takımların, tesisatı “sanal pit göstergesi” olarak kullanabileceğini teyit etti. Bu durum, halı hazırda var olan kurallarda herhangi bir değişiklik gerektirmiyor.”
Komisyon’un bildirdiği üzere bazı takımlar, şimdiye kadar bu yıl, pistteyken sürücüye kısa mesaj gönderme kabiliyetine sahip teknolojiyi denemiş durumdalar. Bu mesajlar, tur zamanlamalarından, güvenlik talimatlarına ve yarış bilgilerine kadar gerekli türlü bilgiler içerebilecek.
MotoGP Gösterge Paneli Mesajları Onaylandı! 2. İçerik Fotoğrafı
Geleneksel olarak, yarış boyunca takım ve pilot arasında müsaade edilen tek iletişimin, pit boardlarda gerçekleştiği bilinir. Fakat bazı taraflar, yeni mesaj sisteminde pilotun görmediği mesajların, yarışlar esnasında daha karmaşık bir strateji ortaya koyabileceği kanısında. Özellikle de ıslak zemin koşulları ve bayraklar söz konusu olduğunda, durumun daha da karışabileceği düşünülüyor. Tüm bunlara ilave bir de pilotun dikkatinin dağılabilmesi söz konusu olabilir. Yeni sistem yürürlüğe girdiğinde iyi kötü yankıları mutlaka ortaya çıkacaktır.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Marquez, Sachsenring’te Kazanan İsim!

Idemitsu Asya Yetenek Kupası Başvuruları Başlıyor!

REKLAM