MotoGP: Katar 3.Test Sonuçları

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

MotoGP: Katar 3.Test Sonuçları

20 Mart'ta başlayacak olan yeni sezon öncesinde Katar'da yapılan 3 günlük testlerin sonuna gelindi. 3.günü birinci sırada tamamlayan isim Jorge Lorenzo oldu.

2016 MotoGP Şampiyonası'nın başlamasına günler kaldı ve yeni sezonu sabırsızlıkla bekleyen pilotlar Katar'da yapılan testlerin son oturumunu da 4 Mart 2016 Cuma günü tamamladı.


Birçok sürücü bu son oturumda tüm güçleriyle mücadele ettiler ve bu durum doğal olarak kazalara yol açtı. Oturumun başında sert bir başlangıç yapan tek pilot Stefan Bradl iken zamanla Valentino Rossi de tempoyu arttırdı ve 10.virajda kaza yaptı. Rossi kazayı yara almadan atlattı ve pite dönerek teste devam etti.


Kısa bir süre sonra Tito Rabat da bir kaza yaptı ve akşamın ilerleyen saatlerinde bir kez daha düştü; ikisinde de yara almadı. Aleix Espargaro ve Loris Baz da oturumun bitimine 2 saat kala kaza geçirdiler, her iki sürücü de yara almadı. Ayrıca Hector Barbera ve Cal Crutchlow da kaza yapanların arasına katıldı.


Tüm bu kazalara rağmen lider kalabilen pilot Jorge Lorenzo oldu; İspanyol pilot 1'54.810'luk zamanlamasıyla testin en hızlı turuna imza attı ve en yakın rakibinden yarım saniyeden daha fazla bir farkla öndeydi. 


Lorenzo'nun 0.516 saniye gerisinde ikinci sırayı kapan isim Scott Redding oldu. Ducati Uydu pilotu Redding 1'55.326'lık zamanlaması ile Octo Pramac Yakhnich GP15 motosikletinde mükemmel bir tur attı.


Perşembe günkü performansını 0.103 saniye artıran Maverick Vinales (1'55.333), üçüncü sıraya yerleşerek adından söz ettirmeye devam ediyor. Team Suzuki Ecstar pilotu, önceki günlerde olduğu gibi yine çok fazla tur atmamayı tercih etti.


Testin sona ermesine bir buçuk saat kala Marc Marquez 1'55.402 saniye ile en hızlı turunu attı. Repsol Honda pilotu, Perşembe günü olduğu gibi oturumun erken saatlerinde piti terk etti ve yüksek bir tempoyla teste başladı; bunun sonucu olarak da son virajda bir kaza yaptı. Bu kazadan cesaret alan pilot kendine güvenini yeniden inşa etmek için savaştı ve 4.sıraya yerleşti.


5.sıraya yerleşen isim 1'55.429 saniyelik zamanıyla Valentino Rossi oldu. 55 turdan 36'sını tamamlayan İtalyan pilotun üç günlük test boyunca odaklandığı konu veri toplamaktı zira toplamda 144 tur attı.


Tam Sıralama Listesi


MotoGP: Katar 3.Test Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR