MotoGP: Katar Test Sonuçları

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

MotoGP: Katar Test Sonuçları

20 Mart'ta koşulacak olan 2016 Katar GP'sinden önce resmi testler Katar Losail pistinde devam ediyor. Testlerin ilk gününü lider olarak kapatan isim Jorge Lorenzo oldu.

2016 MotoGP Grand Prix'lerinin başlamasına sadece günler kaldı. 20 Mart'ta koşulacak olan Katar GP'sinden önce 2-4 Mart tarihleri arasında resmi testler Katar'da devam etmekte.


Pilotlar hızlı başlayan sezon için oldukça heyecanlılar ve 2 Mart günü Katar resmi testlerinin ilk oturumu için hazır bulundular. Saat 16:00'da oturum başladığında piste ilk çıkan isimler Michele Pirro, Hiroshi Aoyama ve Takuya Tsuda oldu. Güneş kendisini çekmeye başladıkça daha fazla pilot pistte yerini aldı. 


Saat 19:00 itibariyle tüm pilotlar pistteydi ve oturumun başında lider konumda olan isimler Marc Marquez ve Scott Redding idi. Valentino Rossi ise talihsiz bir başlangıç yaparak 10.virajda düştü; İtalyan pilot kazayı yara almadan atlattı.


Testin ikinci yarısında Andrea Iannone, Maverick Vinales ve Jorge Lorenzo zaman çizelgesinin başına oturmayı başladılar fakat günü lider konumda kapatan Jorge Lorenzo oldu. 2015 yılı pol pozisyonu zamanlamasından 1,3 saniye geride 1'55.452'lik zamanlama yakalayan Lorenzo'nun 0.428 saniye arkasında Maverick Vinales bulunuyor. Movistar Yamaha MotoGP takımı 2016 yılında 2015 ve 2016 motosikletlerinin birleşimi bir motosiklet kullanıyor. Bu arada söylemeden edemeyeceğim Suzuki takımı bu yıl testlerde Maverick Vinales ile birlikte müthiş bir performans sergilemekte; GP'lerde de aynı performansı kendisinden görebilirsek 2016 sezonunda işin rengi değişebilir.


Üçüncü en hızlı pilot ise takım arkadaşı Lorenzo'nun 0.442 saniye gerisinde kalan Valentino Rossi oldu.


Lider Ducati pilotu Andrea Iannone ilk kez 2016 Desmosedici'sine bindi ve 53 tur tamamlayarak Lorenzo'nun 0.667 saniye gerisinde 4.sıraya yerleşti. İlk 5'i tamamlayan isim ise Scott Rider oldu; İngiliz pilot böylece GP15'in halen rekabetçi olduğunu kanıtladı.


Marc Marquez'e gelecek olursak, İspanyol pilot Phillip Island'daki performansını yakalayamadı ve 10.sıraya yerleşti. Dani Pedrosa da 13.sırada yer alıyor. Görünüşe göre Honda'nın 20 Mart'tan önce yapması gereken işler var.


Tam Sıralama Listesi


MotoGP: Katar Test Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR