MotoGP: Katar Yarış Sonuçları

MotoGP Yazar: Alper Baycan

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları

Çöl Fırtınası Katar’da Vinales ile Esti! Yamaha ve Ducati ile Katar’da 2017 MotoGP sezonunun perdeleri açıldı. Sonuçlara bir göz atalım.

Yağmur, ertelemeler, belirsizlikler, kısalan tur sayısı gibi aksiyon dolu bir yarışla MotoGP 2017 başlamış oldu. Sezon öncesi testlerde gösterdiği başarılı performanslar ile manşetlerden inmeyen Movistar Yamaha MotoGP Takım pilotu Maverick Vinales, 2017 MotoGP’nin ilk yarışında galip gelen isim oldu. Böylece Vinales, Ducati Takımı’ndan Andrea Dovizioso ve takım arkadaşı Valentino Rossi ile girmiş olduğu mücadeleden lider olarak ayrıldı. 

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı
Çok doğru bir lastik seçimi yaptıklarını belirten Ducati Takım pilotu Andrea Dovizioso

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları 2. İçerik Fotoğrafı
Movistar Yamaha MotoGP Takım pilotu Valentino Rossi - Repsol Honda Takım pilotu Marc Marquez

Marquez, yarışı beşinci olarak bitiren takım arkadaşı Dani Pedrosa’nın önünde dördüncü sırada tamamladı. Aprilia Racing Gresini Takımı’ndan İspanyol pilot Aleix Espargaro’nun altıncı sırada bitirdiği yarış, pilotun yeni renkleri ile aldığı başarılı bir sonuç oldu. Octo Pramac Racing’ten Scott Redding ve  EG 0,0 Marc VDS Takımı’ndan Jack Miller, etkileyici performanslarıyla sırasıyla yedinci ve sekizinci olarak çizgiyi geçtiler. Ardından Suzuki Ecstar Takımı’ndan Alex Rins, dokuzuncu ve Monster Yamaha Tech 3 Takımı’ndan Jonas Folger, onuncu olarak ilk onda yer almayı başardılar. 

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları 3. İçerik Fotoğrafı
Ducati Takım pilotu Jorge Lorenzo

Yeni renklerine adapte olan Ducati pilotu Jorge Lorenzo, sıkı bir başlangıcın ardından ilk turda geniş olarak pistin dışına açıldı ve mücadelesine her zamanki gibi devam etti. Lorenzo, mücadelesinin sonunda yarışı, onbirinci sırada tamamlayabildi.

Cal Crutchlow (LCR Honda), Alvaro Bautista (Pull&Bear Aspar Team), Octo Pramac Racing pilotu Danilo Petrucci ve Suzuki Ecstar pilotu Andrea Iannone, yarışta talihsiz düşen isimler arasında yer aldılar.

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları 4. İçerik Fotoğrafı

Yarış sonrası açıklama yapan Maverick Vinales, şunları söyledi; “Çok memnunum, takımımız motorun ayarlarını o kadar doğru bir şekilde yapmış ki, çok iyi bir başlangıç yaptım. İlk viraja ikinci girdim fakat sonra Zarco belirdi ve motoru toparlamak zorunda kaldım, aksi halde kaza yapabilirdim. Sonra Marc ve Dovi ortaya çıktı ve pist oldukça kaygandı. Virajda kendi hızımı gösteremedim. Bu yüzden önceki turlarda zordu fakat sonrasında adım adım kendime olan güvenimi kazandım. Marc’a ulaştığımda, baskı yapma zamanının geldiğini düşündüm. Dovi’yi yakaladığımda, onu nasıl geçeceğimi bilemedim. Takımıma teşekkür ediyorum çünkü gerçekten harika bir iş çıkardılar.”

2017 MotoGP’nin bir sonraki yarışı, Arjantin’deki Termas de Río Hondo Pisti’nde 9 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Bakalım bu kez nasıl sürprizlerle karşılaşacağız?

2017 MotoGP Katar Yarış Sonuçları

MotoGP: Katar Yarış Sonuçları 5. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR