in

MotoGP: Marquez-Rossi Teması Yarış Hadisesi Olarak Nitelendirildi

Yazar: Ahmet TEZCAN

27 Haziran 2015 Cumartesi günü Assen’de yapılan Dutch GP’nin son şikanında Marquez ve Rossi temas yaşamışlardı. Bu temas hakkında MotoGP Yarış Yöneticisi’nden açıklama geldi. Detaylar için okumaya devam edin…

Marc Marquez, Assen’deki Dutch GP’nin son şikanında Rossi ile olan temastan sonra zaferini talep atme hakkına sahip olduğu konusunda kararlıydı.Tüm kamera açıları incelendikten sonra ise Rossi’nin önde olduğu görüldü ve MotoGP Yarış Yöneticisi Mike Webb bu durumu “yarış hadisesi” olarak nitelendirdi.

MotoGP: Marquez-Rossi Teması

“Olayı sahip olduğumuz tüm kamera açılarından açıkça inceledik ve bir yarış hadisesi olarak değerlendirdik. Herhangi bir avantaj sağlanmamıştı. Valentino viraja girdi ve öndeydi. Geçilmemişti. Sağa dönüş virajının ucuna ulaştıklarında Marc, Valentino’ya temas etti ve bu da Valentino’yu açıktan almaya zorladı. Bu bir yarış hadisesi. Engellenemez.” 

MotoGP: Marquez-Rossi Teması

“Dengeleyici iki şey şunlar: bu, temas ile yapılabilecek zor bir geçiş ve bir sürücüyü pistin dışına atamazsın. Sonuç olarak viraj serilerine aynı pozisyonda girip çıktılar. Herhangi bir avantaj elde edilmedi. İşte hikayenin sonu.”

MotoGP: Marquez-Rossi Teması

Dutch GP’den sonra Marquez, yarış sonucu hakkında biraz öfkeliydi ve kazandığında ısrar ediyordu. “Yarışı kazandığımızı hissediyorum. Kimsenin bu teması istediğini sanmıyorum fakat bence son şikanda yaptığım şey mükemmeldi. Temas olduğunda aynı pozisyondaydık, ondan geride değildim. Bildiğim şey ise ben doğru olanı yaptım çünkü pistin dışına çıkmadım.”

MotoGP: Marquez-Rossi Teması

Rossi’nin olaydan çıkardığı sonuç Marquez’inkinden çok farklı ve Yarış Yöneticisi Mike Webb’in söylediğine daha uygun. Rakiplerin farklı görüşlere sahip olmasıyla Rossi, olay hakkında yorum yapmak için çok tereddüt etti ve görüntüleri Marquez ile birlikte tekrar izlemek istediğini söyledi.

MotoGP: Marquez-Rossi Teması

“Herkesin kendine ait bir görüşü olduğu için belki görüntüleri başka zaman görmemiz daha iyi olur. Benim fikrime göre ben tamamen öndeydim, sert fren yaptım, merkezde kaldım ve o bana geldiğinde ben zaten şikanın ilk kısmındaydım.”

MotoGP: Marquez-Rossi Teması

“Sadece lastiği gördüm ve bana dirseğimden dokundu, şikanı tamamlamak istedim ve yoldaydım. Ne yazık ki onun teması beni dışarı itti ve yolda kalma şansım yoktu. Çakıllara girdiğimde ilk reaksiyonum gazı açmak oldu çünkü derin olup olmadığını bilmiyordum. Motosikleti kontrol edebildiğim için şanslıydım.”

 

“Bu benim görüşüm. Onun görüşünü biliyoruz.”

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

MotoGP: Mugello Yarış Sonuçları

MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!

REKLAM