in

MotoGP: Marquez Suçlamalara Cevap Verdi

Yazar: Ahmet TEZCAN

22 Ekim 2015 Perşembe günü düzenlenen basın toplandısında, Valentino Rossi’nin iddiaları ile şaşıran Marquez, Sepang’da yapılan ilk serbest antrenman oturumundan sonra bu iddiaları yanıtladı.

“Birkaç saat sonrasında, hala şaşkınım ve sanırım herkes öyle. Tabii ki Valentino’ya saygım var ve her zaman olacak, ayrıca onun durumunu anlıyorum. Şampiyonluk için savaşıyor, 10. Şampiyonluğuna çok yakın fakat Jorge’nin çok güçlü olduğunu biliyor. Bu yüzden bu savaşın dışında olmayı tercih ederim.”

“Tabii ki dün Valentino beni çok zorladı fakat sonuçta Jorge’yi pistte yenmesi gerekiyor. Bu savaşa dahil olmak istemiyorum fakat sonuçta yarışıma bakmıyorum. Phillip Island’da yaptığım şey; yarışı kazanmam ve takımıma, sponsorlarıma ve fabrikama 25 puan getirmem çok iyi oldu.”

“Aynısını burada ve Valensiya’da yapmayı; kazanmayı deneyeceğim. Eğer kazanamazsam tabii ki ikinci ya da üçüncü olmayı deneyeceğim. Phillip Island yarışından önce dediğim gibi elimden gelenin %100’ünü yapacağım.”

Rossi’nin sıraladığı uzun suçlama listesinde, Marquez’in Arjantin ve Assen’deki çatışmalardan ötürü Rossi’ye hala kızgın olduğu da yer alıyor ve Rossi, bu sebepten ötürü Marquez hakkında “çocuk gibi düşünüyor” ve “Lorenzo’nun kazanması onun için ehven-i şer demek” demişti.

“Rossi’ye karşı saygımı hiç kaybetmedim çünkü sonuçta onun durumunu anlıyorum. Valentino, Jorge, Marc ya da Dani de olsan, 11 puan fark ile ve sezonun bitimine 2 yarış kala şampiyonluk için mücadele ediyorsan herkes gibi baskı hissedersin.”

“Dediğim gibi, bu savaşın içinde olmak istemiyorum. Pistteki şovu onlara bırakmak ve ikisi arasında müthiş bir mücadele olsun istiyorum. Fakat pek tabii ki ortada ben, Dani ya da Andrea olabilir. Bu Valentino ya da Jorge için iyi bir şey olabilir.”

“Fakat sonuçta herkes burada yarışına bakıyor ve Phillip Island yarışından önce dediğim gibi o, şampiyonluk için savaşan bir takım arkadaşım değil. Bu yüzden yarışıma bakacağım ve birinci bitirmeyi deneyeceğim; bu mümkün olmazsa ikinci ya da üçüncü bitirmeyi deneyeceğim.”

Rossi’nin seni bu savaşa soktuğunu düşünmenin sebebi ne?

“Bilmiyorum, yeni strateji? Hayır! Gerçekten şaşkındım çünkü Phillip Island’da, sonuçta yarışı kazandım. Lorenzo’yu yokuş aşağı geçmek bir risk aldım ve inanılmaz bir son tur gerçekleştirdim; bu her zamanki gibi zordu.”

“Bilirsiniz, sonuçta ona saygı duyuyorum ve bu yeni bir strateji olabilir. Bilmiyoruz. Bunu sadece Valentino biliyor fakat dediğim gibi tabii ki onu anlıyor ve saygı duyuyorum fakat Jorge’yi pistte yenmesi gerekiyor ve Valentino’nun Jorge’yi pistte yenebilmek için yeterince güçlü olduğunu düşünüyorum.”

“Valentino 11 puan ile şampiyonada lider konumda. Jorge’nin arkasında ya da önünde yarışı bitirirse şampiyonluğu alacağını biliyor bu yüzden endişelenmesine gerek yok.”

Rossi bu konu hakkında sana Phillip Island’da bir şey söyledi mi?

“Evet konuştuk, bilirsiniz, Avrupa dışındaki yarışlarda her zaman küçük bir parti olur ve oradaydık. Konuştuk ve bana yarış ve her şey hakkında sorular sordu fakat böyle değildi. Bana sadece ‘neden son tur çok hızlıydı? Neden yarışın ortasında bastırdın ve Jorge seni geçti?'” dedi.

“Fakat dediğim gibi yarışı, durumumu, lastiklerimi, ön lastiğimi idare etmeye çalıştım ve sonuçta elimden gelenin en iyisini yaptım ve hedefim yarışı kazanmaktı. 5 saniye ya da 1 mili saniye farkla; nasıl olduğu önemli değil.”

Valentino’nun yorumlarına kızdın mı?

“Hayır kızgın değilim çünkü ilk duyduğumda dediğim gibi, ben bu savaşın içinde olmak istemiyorum. Fakat bu, Valensiya’da; Jorge ve Valentino’nun arasında benim, Pedrosa’nın ya da Iannone’nin olmayacağı anlamına gelmiyor çünkü bilemeyiz, bu olabilir.”

“Belki bu Valentino’ya ya da Jorge’ye yardımcı olabilir fakat sonuçta herkes yarışına bakıyor ve herkes takımı ve sponsorları için en iyi sonucu almaya çalışıyor.”

Marquez şöyle bir sonuca vardı: “Sonuçta Rossi, iyi bir iş ortaya koyarsa ve Jorge’nin hemen arkasında ya da önünde yarışı bitirirse şampiyon olur. Bunu diğer yarışlarda yaptıysa şimdi de yapabilir. Bu yüzden çok şaşkınım ve anlamıyorum.”

“Tamam, sonuçta ona saygı duyuyorum ve Valentino’nun basın konferanslarında ve pist dışında gerçekten iyi olduğunu biliyorum ama pistte Jorge’yi yenmeli, beni değil.”

Marquez şaşkın halde bunları söyledikten sonra Rossi şöyle yorum yaptı: “Benim için şaşırtıcı değil. Her şeyi dün (22 Ekim 2015) söyledim ve söyleyecek başka şeyim yok.”

Marquez’in Phillip Island Yarışındaki Tur Zamanları

MotoGP: Marquez Suçlamalara Cevap Verdi 1. İçerik Fotoğrafı

Son olarak, Marc Marquez’in 2014 Sepang GP’sini kazandığını eklemekte fayda var.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

MotoGP: Rossi’den Marquez’e Suçlama!

MotoGP: Sepang Sıralama Sonuçları

REKLAM