MotoGP: Misano Yarış Sonuçları

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

MotoGP: Misano Yarış Sonuçları

2016 MotoGP sezonunda kazanan sekizinci farklı yarışçı Misano raundunda Dani Pedrosa oldu.

Pedrosa’nın Malezya Sepang 2015’ten beri ilk kazandığı yarışta, ev sahibi Movistar Yamaha pilotu Rossi yarışı ikincilikle tamamlarken, takım arkadaşı Lorenzo ise podyumda üçüncü olarak yer almayı başardı. Genel sıralamada birinciliğini koruyan Pedrosa’nın yol arkadaşı Repsol Honda pilotu Marc Marquez ise dördüncü sırada yarışı tamamlayan isim oldu.


MotoGP: Misano Yarış Sonuçları  1. İçerik Fotoğrafı

Rossi ve Pedrosa Mücadelesi


Pedrosa, önde yumuşak ve arkada orta sertlikte kullandığı lastiklerle pistte yarışa sekizinci sırada başlayıp galibiyetle tamamlamayı başardı. Başarılı yarışçı, son turlarda Rossi ile girdiği mücadelede baskın olan isim oldu. Yarış sonrası açıklamada bulunan Rossi ise; Pedrosa’ya karşı direnmeye çalıştığını fakat Honda pilotunun çok hızlı olduğunu belirtti. İyi bir başlangıç yaptığını belirten Rossi, bu yarış için doğru lastik seçimi yaptıklarını ve güzel bir hafta sonu olduğunu da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.


MotoGP: Misano Yarış Sonuçları  2. İçerik Fotoğrafı

Jorge Lorenzo

 

Yarış sonrası uzun süre yakın temasta bulunmayan Lorenzo ve Pedrosa’nın el sıkışması ise gözlerden kaçmayan bir diğer önemli detay oldu. 2015 MotoGP Şampiyonu Jorge Lorenzo ise “Bugün, Dani’nin günüydü, her şeyi mükemmel yaptı ve inanılmaz bir yarış çıkardı. Bu galibiyeti gerçekten hak etti çünkü bu süre içerişinde çok mücadele verdi ve bu zorlu bir zamandı. Bütün yarış, arayı kapatmaya çalıştım fakat bu gün benim günüm değildi. Diğer yarışçılar hızlıydı, bunu kabul etmem lazım.” şeklinde açıklamalarda bulundu.


MotoGP: Misano Yarış Sonuçları  3. İçerik Fotoğrafı


Premier sınıfta 29. galibiyetini alan Pedsora’nun açıklamaları ise şu şekilde oldu; “Sadece ritmime odaklanmaya çalıştım. Başta fazlaca seçeneğim yoktu fakat dördüncü sıraya geldiğimde kendi başımaydım ve kaybetmiyordum. İyi bir yarış çıkarabileceğime inanıyordum ve ufak ufak yakalamaya başlamıştım. 10 tur kalana kadar galibiyet hakkında düşünmemiştim, kazanmayı düşünmüyordum fakat sonra Valentino’yu yakalayabileceğimi fark ettim. Marc ve Jorge ile ritmi yakalayınca, eğer Valentino ile birlikte gitmek istiyorsam, onu geçmek zorundaydım. Yarışın başında endişeliydim çünkü sıcak hava koşullarında bu lastiği hiç kullanmamıştım. Fakat hislerim gayet iyiydi, başlangıçta bu lastiği seçen tek benim olduğumu bilerek kendimi gergin hissettim. Fakat başladıktan sonra benim için daha iyi olduğunu anladım. Destekleriyle beraber takipçilerime, takımıma, aileme ve arkadaşlarıma bu galibiyeti vermek harika bir duygu. Son yarışların çok tadını çıkaramamıştım, fakat bu son yarışın gerçekten keyfini çıkardım. Gelecek yarış için odaklanacağız, herkesin ne kadar farklı olabileceğini gördük. Ayaklarımızı yere basmamız gerekiyor.”

 

Yarış sonunda Rossi'ye gösterilen sevgi seli de ayrı bir haber konusu. 2016 MotoGP sezonunun 13. yarışı da böylece sonuçlanmış oldu. Bir sonraki yarış, 23-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Aragon, İspanya’da gerçekleşecek.


2016 MotoGP San Marino Misano Yarış Sonuçları

MotoGP: Misano Yarış Sonuçları  4. İçerik Fotoğrafı


2016 MotoGP Şampiyonası'nda Genel Sıralama

MotoGP: Misano Yarış Sonuçları  5. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR